videoprilog Đorđa Vujatovića (Dnevnik 2)

NSRS o stranim ulaganjima - opozicija upozorava na izoliranost entiteta

U Banjaluci je okončan prvi dio zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske. Nakon burne polemike o Krivičnom zakonu, grbu i himni, na red je stigla i ekonomija. Konkretnije, strana ulaganja i finansijska stabilnost ovog entiteta čiji su vodeći lideri - podsjećamo, pod američkim sankcijama.

Tehničke izmjene zakona o stranim ulaganjima otvorila su brojna pitanja, ko su ulagači u Republiku Srpsku i da li su strana ulaganja koja bi trebalo da su motor ekonomije dovoljna za razvoj. Predstavnici vlasti kažu da imaju želju da privuku nove investitore.

„Šta to RS pruža potencijalnim investitorima, odnosno pitanje poslovnog okruženja - pa ste komentarisali i pitanje poreske politike, porez na dobit, porez na dohodak, koji su za razliku od okruženja mnogo povoljniji, geostrateški položaj, zatim pitanje infrastrukture“, naveo je Vojin Mitrović, ministar privrede i preduzetništva RS-a (SNSD).

Međutim, predstavnici opozicije navode da je Republika Srpska sve više izolovana kada je riječ o ozbiljnim investitorima, te da za to najveću odgovornost snose predstavnici vlasti, ali i sankcije kojima su neki od njih izloženi. 

“Vlada RS-a na čelu sa SNSD-om posljednjih 15 godina u odnosu na strane investitore ima efekat onog sredstva koje ljeti svi kupujemo i guramo u utičnicu da tjera komarce. Ogromna korupcija, pravna nesigurnost, pravosuđe poklopljeno od strane političara. Da ne govorim o najnovijim stvarima, izolaciji rukovodstva RS-a, nemogućnosti pristupa međunarodnim izvorima finansiranja”, istakao je Igor Crnadak, predsjednik Kluba poslanika PDP-a u NSRS-u.

U odbrani Vladine politike usamljeni su bili u SNSD-u. Napominju, RS je i dalje privlačna investitorima, posebno u pojedinim lokalnim zajedicama.

“U Derventi je u ovom trenutku interesovanje za otvaranje novih šest-sedam firme od stranog kapitala. Ovdje strani investitor može dobro da radi. Ima sve uslove, ali ga ne trebamo prepadati”, poručio je Igor Žunić, predsjednik Kluba poslanika SNSD-a u NSRS-u.

U SDS-u upozoravaju da su strane investicija na području cijele Bosne i Hercegovine na nivou statističke greške, ali i da je u Republici Srpskoj stanje lošije u odnosu na Federaciju.

“Što se tiče direktnih stranih investicija u Bosni i Hercegovini, njihov obim je izuzetno mali, manje od dvije milijarde za cijelu zemlju. To je nešto više nego 2022. godine, međutim, iako je to prividno rast direktnih stranih investicija u Bosni i Hercegovini, u suštini to nije nikakav rast”, navodi Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a u NSRS-u.

Orašanin dodaje da je primjetno da je Austrija koja je do prošle godine bila najveći strani investitor u BiH smanjila obim investicija na samo 80 miliona maraka, te da je uveliko prisutno smanjenje zapadnog kapitala u Bosni i Hercegovini.

federalna.ba

NSRS