videoprilog Jelene Batinić (Dnevnik 2)

Inicijative za strože kazne za napade na novinare, prosvjetare i medicinare

Napadi na prosvjetare, medicinske sestre, doktore i novinare postali su, nažalost, učestala pojava. Na kraju je sve kulminiralo ubistvom i ranjavanjem policajaca u Bosankoj Krupi. Zbog svega toga ponovo se otvorilo pitanje da li treba pooštriti kazne za napade na osobe koje obavljaju poslove od javnog značaja ili su postojeće već dovoljne. U NSRS stižu dvije inicijative koje imaju za cilj veću zaštitu novinara, medicinara i prosvjetara.

Posljednja dva napada u Bratuncu i Bijeljini, gdje su se na meti napadača našli doktorka i nastavnica, a zatim ubistvo i ranjavanje policajaca u Bosanskoj Krupi upalili su alarm da se nešto mora raditi na zaštiti osoba koje obavljaju poslove od javnog značaja. Ovo je bio okidač i za pravnika iz Banjaluke Milka Grmušu da na protokol Narodne skupštine Republike Srpske preda inicijativu za donošenje Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika RS-a.

„Ukoliko moja inicijativa bude usvojena, napad na lica koja obavljaju poslove od javnog značaja, a to jesu radnici u prosvjeti, zdravstvu i medijima, bio bi tretiran kao krivično djelo, a lica koja bi bila osuđena za to krivično djelo bi imala čitav niz problemja kasnije kada se zapošljavaju jer ne mogu dobri uvjerenje o kažnjavanju itd.“, objašnjava Grmuša.

Sličnu inicijativu prema NSRS-u najavili su i iz Udruženje prosvjetnih radnika “Ipak se okreće”. Kažu, dogorjelo je do nokata. Kao i ljekarima.

„Decenijama trpimo slične probleme, prosvjetni radnik je postao vreća za udaranje“, kaže Danijel Mihić, predstavnik udruženja „Ipak se okreće“.

„Kao posebno krivično djelo bi trebalo tretirati napad na lice na radnom mjestu, a možda i da radnici u hitnim službama dobiju status službenog lica. Možda bi to bio neki od načina rješavanja ili smanjenja ovoga problema koji sve više uzima maha“, ističe Miloš Purković, v. d. predsjednika Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS-a.

Stroža kaznenena politika za napadače je neophodna, slažu se i novinari, koji su nerijetko na meti neistomišljenika.

„Proteklih godina novinari, snimatelji i fotoreporteri zaista su često bili na meti i izloženi nasilju. Nešto, definitivno, moramo da uradimo“, poručuje novinarka Ljiljana Smiljanić.

Usvajanje zakona koji će štititi lica koja obavljaju poslove od javnog značaja bila bi pobjeda svih normalnih ljudi u ovoj zemlji, kažu inicijatori koji traže podršku stručne javnosti. Za sada je ozbiljnija podrška stigla samo u vidu protesta zaposlenih u Domu zdravlja u Bratuncu, a sličan skup su za srijedu zakazali i prosvjetari u Bijeljini, pod nazivom "Stop nasilju nad prosvjetnim radnicima". Takođe, kako su nam saopštili i poslanici u NSRS-u, ova inicijativa mogla bi dobiti zeleno svjetlo u Skupštini.

federalna.ba

novinari policajci medicinari NSRS Krivični zakon RS