videoprilog Enese Hrustanović (Federacija danas)

Zakon o osnovnom obrazovanju, iako bez zamjerke, oboren u Skupštini USK-a

Skupština Unsko-sanskog kantona je zbog nepostojanja parlamentarne većine poznata po neradu, a među brojnim zakonima i aktima koji su na čekanju je i zakon o osnovnom obrazovanju, koji, iako prijeko potreban, bez ijedne primjedbe nije dobio 16 glasova za.

Besplatan produženi boravak, pravilnik o napredovanju, priznavanje visoke stručne spreme - samo su neke od stavki zakona o osnovnom obrazovanju za koji u Skupštini USK-a nije bilo sluha. Radilo se na njemu više od jedne godine, sarađivalo sa međunarodnim organizacijama, Evropskom unijom, OSCE-om i sindikatima, ali je i ovaj zakon, iako bez ijedne zamjerke, oboren u Skupštini, jer je nedostajala 16. ruka. Kažu, jednostavno je došao u krivo vrijeme.

„Stvorili su se uvjeti za donošenje jednog ovakvog zakonskog propisa. Međutim, prevashodno smo se vodili činjenicom da donošenje ovog zakona na kraju mandata nije dobra ideja i to je suštinski razlog zbog čega ovo danas nismo ni podržali“, objašnjava SDA-ova zastupnik Nijaz Hušić.

Ma kako dobar bio, nosi potpis vladajuće koalicije i zato ne može dobiti našu podršku, kazali su iz POMAKA-a, stranke koja je od polovine mandata izišla iz vlasti USK-a i dio je opozicije.

„Ovaj zakon i bilo koji drugi je produkt politike onoga ko vlada u kantonu zadnje tri-četiri godine. Taj ko ga je kreirao - mora to ozbiljnije raditi“, ističe POMAK-ov zastupnik Zikrja Duraković.

Poruka građanima vrlo jasna.

„Šaljemo poruku da uopće nismo zainteresirani da uređujemo tu oblast, da imamo kvalitetnije obrazovanje, da zadržimo što više naše djece u školama, da podižemo kvalitet“, navodi NES-ov zastupnik Agan Bunić.

Trenutno je na snazi zakon iz 2004. godine koji tretira zajedno i osnovno i srednje obrazovanje te stvara problem u praksi jer je u međuvremenu Zakon o srednjem obrazovanju donesen. Ministar Almin Hopovac (SDP), iako svjestan političke situacije u kantonu, ovaj zakon nije povukao jer se nadao da će, za promjenu, političari misliti o onima koji su ih birali: „Oni su danas glasali protiv besplatnog prevoza svih učenika iz USK-a, glasali su protiv rješavanja radno-pravnih statusa. Glasali su protiv jedne stvari koja je nama suštinski najvažnija, a to je da se ovaj kurikulum na kojem radimo i koji treba da dođe na sto u narednih nekoliko mjeseci - kvalitetno nasloni na taj zakon“.

Iz sindikata nisu željeleli komentirati ovu situaciju, a svakako su, kažu, iako se njih najviše tiče, oni, ustvari, nemoćni.

„Odgojno-obrazovni sistem će nastavi živjeti u 2004., a nikako u 2022. godini“, upozorava ministar Hopovac.

Na zakonu su mjesecima radili državni službenici, nepristrasni i profesionalni, usklađivali želje svih strana i na kraju - sav trud uzalud, jer su političke igre i ovaj put prioritet svih prioriteta.

federalna.ba

Zakon o osnovnom obrazovanju USK