videoprilog Dine Durmića (Federacija danas)

Zabrinjavajući je broj suicida, kako ih prevenirati?

Zabrinjavajući je broj suicida na području Federacije BiH, a od početka ove godine do danas počinjeno ih je 125. Od tog broja najviše ih je na području Tuzlanskog kantona, stoga bi cjelokupno društvo i zajednica u cjelini trebala veću pažnju posvetiti onome što se dešava oko nas i aktivno se uključiti u rješavanje ovog problema.

Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji Fenix iz Tuzle već godinama unazad nastoji mnogobrojnim aktivnostima dati doprinos društvu u cilju prevencije suicida, čiji broj je prema podacima Federalne uprave policije zabrinjavajući. Dodatni problem uzrokovala je i pandemija koronavirusa.

"Pandemija je dodatno negativno utjecala na mentalno stanje populacije što je dovelo do većeg broja suicida. I ono čega smo nažalost svi bolno svjesni je da je došlo do drastičnog porasta stope suicida među mladim osobama", naglašava projekt koordinatorica Sandra Mustafić.

Hermina Džafić, srednjoškolka iz Tuzle, mišljenja je da se većina mladih ljudi ne zna nositi sa problemima na koje nailaze.

"Većina njih se zatvara u sebe i ne žele da pričaju o svojim problemima, što većinu dovodi do suicidnih misli ili čak do izvršenja tih suicidnih misli."

Suicidi u konačnici predstavljaju javno zdravstveni problem u životnoj sredini, stoga je potrebno da baš svi daju svoj doprinos u njihovoj prevenciji, kako ne bi postalo kasno. Pogotovo što smo postali društvo u kojem postoji stigma kada su u pitanju problemi vezani za mentalno zdravlje. 

"Izbjegavaju da traže pomoć baš zato što imaju osjećaj da neće naići na razumijevanje ni na podršku, nego baš ta neka osuda i negacija njihovih problema i ignoriranje", pojašnjava studentica psihologije Emira Sočić,

Ukoliko osobe potraže pomoć od profesionalaca, sigurno će je dobiti, no ukoliko pomoć bude zatražena od osoba iz privatnog života, to će ipak zavisiti od njihovog okruženja. 

"Ne trebaju da imaju nikakav strah da će imati problema sa dikriminacijom ako potraže profesionalnu pomoć i da mogu prepoznati ukoliko imaju problem, da prepoznaju negativne misli i da se ne ustručavaju da pronađu profesionalnu pomoć", istakla je Jasmina Selimović, članica Udruženja studenata medicine u BiH.

Stoga iz Udruženja za uzajmnu pomoć u duševnoj nevolji Fenix apeluju na sve da ukoliko naiđu na osobe koje im se povjere da imaju probleme ili suicidne misle, da to ne drže u tajnosti, već potraže pomoć profesionalaca.

federalna.ba

Tuzlanski kanton suicidi prevencija
Tuzlanski kanton
0 03.04.2024 17:42
Ujedinjene nacije prevencija genocid Alice Ndertu
0 03.04.2024 13:26
policija Tuzlanski kanton Amfetamin droga
0 16.03.2024 23:23