videoprilog Aldijane Guhdija (Dnevnik 2); foto: EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Pratimo li šta naša djeca rade na internetu?

Život se danas ne može zamisliti bez upotrebe interneta. Vrlo često olakšava život u potrazi za informacijama, a, s druge strane, sve češće u svijetu uzima i živote.

Jedan takav primjer je 10-godišnja djevojčica iz Italije koja je, prateći izazov na aplikaciji TikTok, koji je podrazumijevao davljenje kaišem, oduzela sebi život. Ovakvi slučajevi postavljaju pitanja gdje počinje, a gdje završava konzumerističko društvo, te kako ovakve tragedije spriječiti?

Internet - pošast ili blagodat modernog doba? Ukoliko se koristi na pravi način svakako je prednost življenja u 21. stoljeću, no kada ovakvi alati dođu u dječije ruke, mogu postati smrtonosno oružje.

Činjenica jeste da djeca ne mogu na pravi način razumjeti realnu opasnost onoga što se nudi na internetu, te da često zbog naivnosti mogu sebe dovesti i do ozbiljnih posljedica.

Prema mišljenju psihologa, odgovornost počinje s roditeljima, ali ne na način da pretjerano kontrolišu svoju djecu, već da stvaraju odnos povjerenja, razgovaraju s djecom, savjetuju ih, upozoravaju, u konačnici i upoznaju sa svim opasnostima korištenja interneta. I to je samo dijelić slagalice, za preveniranje tragedija u kojima zbog interneta djeca stradaju potrebno je da se uključi cijelo društvo.

- To je odgovornost cijelog društva, da razmišljamo koji su to sadržaji, na koje načine možemo zaustaviti i preduprijediti negativne sadržaje, a ogromnu ulogu imaju i mediji u tome da promoviraju dobre stvari i lijep način življenja – ističe Senka Čimpo, psihologinja i dječija i adolescentna psihoterapeutkinja.

Biti outsajder u društvu za manju djecu pa i tinejdžere je najveći problem s kojima se oni suočavaju u svom odrastanju. Zbog toga njihova želja za popularnošću postaje ogromna te se ne libe prihvatiti raznorazne izazove ne razmišljajući o njihovim posljedicama. Na taj način upravo se i desila tragedija u Italiji, kada je desetogodišnja Antonella, daveći se kaišem, završila samoubistvom, i to pred kamerama.

- Sve je bilo vrlo dramatično, jer iako smo pokušali sve da je reanimiramo, spasa nije bilo. Nažalost, već kada je dovedena njena pluća su bila ozbiljno ugrožena jer su dugo bila bez kisika zbog gušenja kaišem – opisala je tragičan događaj Tania Lazzaro, doktorica u bolnici Cristina iz Palerma.

Sve popularnija aplikacija TikTok imala je pravilo da se ne može izvršiti registracija ukoliko nemate 13 godina, koje je ova djevojčica uspješno zaobišla. Zbog toga je italijanska regulatorna agencija naložila da TikTok blokira sve račune korisnika u Italiji čija se dob ne može provjeriti. Korak jeste napravljen, ali sada već kasno jer je jedan dječiji život ugašen. Ipak, vrlo je važno djelovati kako se ovakve situacije ne bi ponavljale.

- Postoji odgovornost svih odraslih, naravno, najviše onih koji su u kontaktu s djecom, pa su onda to prosvjetni radnici, ljekari, cijeli sistemi zaštite socijalne i zdravstvene – zaključuje Čimpo.

Zbog toga cijelo društvo mora raditi na dodatnoj edukaciji djece kako bi shvatili da inetrnet nije samo zabava već i vrlo opasno oruđe koje, ukoliko se njime ne zna rukovati, može biti smrtonosno. Ali, i na edukaciji roditelja, koji nisu svjesni opasnosti koje vrebaju njihovu djecu na internetu.

A djeca su radoznala i željna popularnosti.

federalna.ba/Aldijana Guhdija

internet djeca
Pojas Gaze Bernie Sanders ubijanje djeca saučesnici
0 28.03.2024 09:07
Ujedinjenje nacije Gaza djeca škole bombardovanja
0 28.03.2024 08:59
Florida djeca Društvene mreže
0 26.03.2024 10:50
Njemačka Socijalna nejednakost izbjeglice djeca
0 21.03.2024 10:30
UNICEF djeca Gaza
0 18.03.2024 13:42