videoprilog Azre Bećirović (Federacija danas)

Za opstanak identiteta Roma neophodno uvesti izučavanje romskog jezika

Stvoriti mogućnosti izučavanja romskog jezika sa elementima nacionalne kulture u školama a posebno na fakultetu, predstavlja veoma bitan korak u cilju sprječavanja izumiranja ovog jezika. Sve manje Roma u Bosni i Hercegovini govori svojim maternjim jezikom, a gubljenjem jezika - gubi se i identitet Roma.

Romi su najveća nacionalna manjina u Bosni i Hercegovni i smatraju da zaslužuju da se u kroz obrazovanje uvede i mogućnost izučavanja romskog jezika. Časovi koji su održani u tokom maja u dvije osnovne škole te na Filozofskom fakultetu Univerzitetu u Tuzli pokazali su da postoji interesovanje za učenje ovog jezika.

„Interesovanja ima, može se raditi. Studenti su itekako zainteresovani za učenje romskog jezika, a to ide u prilog tome da možemo u narednom periodu imati kadar koji će predavati romski jezik“, kaže Nedžad Jusić, predsjednik Udruženja Euro Rom.

I dok iz Pedagoškog zavoda ističu da je jedna od glavnih kočnica uvođenja jezika u formalno obrazovanje nedostatak stručnog kadra, iz nevladinog sektora smatraju da bi uvođenje romskog jezika u škole, ipak, moglo proći bez smetnji.

„Nama trebaju verifikovana, stručna i kvalifikovana lica koja mogu na odgovarajući način vršiti poučavanje na tom jeziku i o tom jeziku. Trenutno nemamo nastavnika romskog jezika i mi to ne možemo raditi“, ističe Izet Numanović, pomoćnik direktora Pedagoškog zavoda TK-a.

Larisa Čorbić, projektna menadžerica u Udruženju Kulturni centar Roma, navodi kako u regiji ima dosta stručnog kadra koji bi možda mogao biti angažovan u početku da predaje osnovcima dok se ne iškoluje jedna generacija na našim područjima.

U Tuzlanskom kantonu romski jezik se najviše koristi u malim romskim sredinama u općini Banovići i gradu Živinicama. U Tuzli je ovaj jezik pred nestajanjem. Kako napominje Jusić, ako ne sačuvaju svoj jezik, u narednih 30 do 40 godina Roma neće biti, pogotovo u Tuzli, ali i šire.

„Sama činjenica da imaju svoj jezik, da imaju to legitimno i legalno pravo na učenje o svom jeziku i na svom jeziku - nekako bolje bi se ljudi osjećali, svoji na svome u svakom smislu te riječi“, dodaje Numanović.

Prema podacima Udruženja Euro Rom, u Bosni i Hercegovini živi oko 80 hiljada Roma, od kojih je na području Tuzlanskog kantona oko 15 hiljada. Iz nevladinog sektora navode da nedostaje još malo političke volje da bude usvojen nastavni plan i program za romski jezik da bi u narednom periodu u sistem obrazovanja bilo uvedeno izučavanje ovog jezika.

federalna.ba

Romi romski jezik