Za FR Pavlović: Bosna i Hercegovina je podijeljena na bogate i siromašne - izgubili smo srednji sloj
Razgovarala: Dubravka Piplica
Prema godišnjem indeksu siromaštva, koji je proveo ugledni američki profesor Stiv Hanke (Steve Hanke), Bosna i Hercegovina zauzela je 18. mjesto u analizi 157 zemalja. Izvještaj Hankea pokazao je da je BiH, u odnosu na region, najgora. O siromaštvu s aspekta ekonomije govori analitičar i ekonomist Zoran Pavlović.
- Gospodine Pavloviću, sa ekonomskog stajališta, koji su to parametri siromaštva - stopa nezaposlenosti, inflacija?
„U svemu tome je najveći problem sa kojim se mi susrećemo činjenica da naše vlasti nisu zainteresovane za sve te informacije koje nam daju te analize, a samim tim, ne osjećaju obavezu da se tim problemima bave. Mogućnosti za Bosnu i Hercegovinu, u smislu broja stanovnika, geografske pozicije i tako dalje, daju značajnu mogućnost izlaska iz tog siromaštva. Ono što je definitivno dovelo BiH u siromaštvo je činjenica da su budžeti koje imamo, entitetski i budžet na nivou BiH, u rukama vlada, a finansiraju se iz PDV-a ili indirektnih poreza. Umjesto da se bavi ekonomijom, nijedna vlast u Bosni i Hercegovini nije za to zainteresovana, jer je osiguran priliv sredstava u njihove budžete iz indirektnih poreza, a po tom osnovu se oni ponašaju vrlo rastrošno – postoji taj izraz - bahaćenje – kada se gotovo takmiče koji će od njih kupiti skuplji automobil. U mnogo čemu smo nazadovali.“
- Da li smo u socioekonomskoj blokadi iz koje nas treba spašavati?
„Osnovni problem koji mi imamo je u činjenici da imamo nebrigu za socioekonomske probleme. Raslojavanje u BiH je dovedeno do apsurda. Izgubili smo srednji sloj. Mi smo sada u situaciji da imamo bogate predstavnike u vlasti.“
- Što znači da smo podijeljeni na siromašne i bogate?
„Apsolutno! Ta podjela je postala do te mjere pokazana na ulicama velikih gradova da vidite ljude koji voze automobile od po 500 hiljada maraka, a s druge strane minimalna plata, ne znam, 550 u Federaciji, a 650 u Republici Srpskoj, ili tako nešto.“