Za FR: Faris Vehabović

Milan Tegeltija treba odstupiti s pozicije, jer pojedinac ne smije biti iznad institucije - ostavka neće biti bez određene „računice“ koja će biti usmjerena na daljnje slabljenje cijelog sistema.

Razgovarala Aida Hasanbegović

Ukupna slika koju nudi praćenje predmeta visoke i korupcije srednjeg nivoa može se opisati kao “zatajenje“ krivičnopravnog sistema koje je dovelo do nekažnjavanja  počinioca brojnih kaznenih djela, jedan je od zaključaka najnovijeg izvještaja Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, koja konstatira da se pravosuđe u BiH nalazi u dubokoj krizi. Stopa osuđujućih presuda u okončanim teškim predmetima korupcije općenito je pala u posljednje tri godine u sudovima u cijeloj Bosni i Hercegovini. Posebno je zabrinjavajući nedostatak odgovornosti VSTV-a kao kontrolnog mehanizma, čiji se predsjednik Milan Tegeltija našao u aferama vezanim uz imenovanja nosilaca pravosudnih funkcija. Najnovija u kojoj predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća na objavljenom snimku na neprimjeren način navodno razgovara o imenovanju sutkinje koja je sestra članice Vijeća, dodatno je narušio povjerenje građana u pravosudne institucije. Sa sudijom Evropskog suda za ljudska prava u Strazbourgu Farisom Vehabovićem razgovarali smo o utjecaju politike na nosioce pravosudnih funkcija, izmjenama Zakona o VSTV-u, očekivanjima od eventualne ostavke predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća zbog niza afera, izmjenama izbornog sistema u BiH koji ograničava pravo ljudima da se kandidiraju za bilo koju funkciju, te o presudi u predmetu "Pudarić“.

Vehabović smatra da predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija treba odstupiti s pozicije, jer pojedinac ne smije biti iznad institucije. Svaki pojedinac kojem je moral i funkcioniranje pravnog poretka na prvom mjestu treba da odstupi čak i kad nije pogriješio, ali je institucija koju vodi izgubila na svom značaju i ugledu. To se zove odgovorno ponašanje koje je u ovom slučaju izostalo, ocjenjuje Vehabović. Nije siguran da će Tegeltija podnijeti ostavku, ali ako to učini, smatra da neće biti bez određene „računice“ koja će biti usmjerena na daljnje slabljenje cijelog sistema. Tražiti da Tužilaštvo istražuje nezakonito prisluškivanje je poziv na hajku koja treba da se odvija u svakoj situaciji u kojoj to prisluškivanje može biti u skladu s Ustavom, ako ne sa zakonom, onda s Evropskom konvencijom. Nije sve što je protuzakonito automatski protuustavno. Ustav dopušta novinarima da ponude važne teme koje su od društvenog interesa, pa čak i kad je osnov za te teme snimak koji je nezakonit, navodi Vehabović.

Pojašnjava da je izborni sistem u BiH takav da ograničava ljudima pravo da se kandidiraju za bilo koju funkciju ako se dolazi sa teritorije za koju se ne bira. Podsjeća da je Izborni zakon suzio ionako sužene i diskriminirajuće mogućnosti ustavih odredbi u zakonu.

O značaju presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Pudarić“ kaže da otkriva još jedan nedostatak našeg ustavnog i izbornog sistema. Suštinski, presuda je nova, jer dodaje još jednu diskriminaciju u Izbornom zakonu, kada se radi o izboru člana Predsjedništva BiH.  Poruka koja se šalje jeste da treba ozbiljna ustavna reforma koja će se bazirati na novim elementima koji do sada nisu bili dovoljno zastupljeni u ustavnom poretku BiH, navodi sudija Vehabović.

Faris Vehabović
Faris Vehabović Rezime
0 04.05.2022 18:56
Faris Vehabović Rezime
0 04.05.2022 18:51
Odgovorite ljudima Zlatan Begić Nikola Raguž Sedad Dedić Radislav Jovičić Faris Vehabović Aleksandar Popov
0 15.09.2021 22:06
Odgovorite ljudima Faris Vehabović
0 15.09.2021 21:47
Faris Vehabović Odgovorite ljudima
0 23.06.2021 21:28
Faris Vehabović Federalni radio Ljudska prava
0 20.03.2021 16:36