WHO: Više od 14.800 pacijenata u Gazi treba hitnu njegu koja nije dostupna

WHO: Više od 14.800 pacijenata u Gazi treba hitnu njegu koja nije dostupna
(Izvor: AA)

Svjetska zdravstvena organizacija saopćila je da je omogućila medicinsku evakuaciju 38 teško oboljelih pacijenata iz Pojasa Gaze, pozivajući više zemalja da ponude životno važan tretman i obnove medicinske rute za evakuaciju. Generalni direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus rekao je da je evakuacija, koju je podržala humanitarna služba EU-a ECHO, uključila 32 djece i šest odraslih, u pratnji 99 članova porodica.

Prema njegovim riječima, 25 djece i šest odraslih prebačeno je u Italiju, petoro djece u Belgiju, a dvoje djece u Tursku na specijalizirano liječenje.

"Zahvaljujemo @eu_echo i svim vladama koje su pokazale solidarnost s kritično oboljelim pacijentima iz Gaze pružanjem specijalizirane njege", poručio je na društvenoj platformi  X, sa sjedištem u SAD-u.

Međutim, Tedros je upozorio da više od 14.800 pacijenata u Gazi i dalje treba hitno medicinsko liječenje koje nije dostupno u enklavi zbog tekućeg sukoba i kolapsa zdravstvenog sistema.

"Pozivamo više zemalja da istupe i ponude podršku te da se rute upućivanja u Zapadnu obalu, uključujući Istočni Jerusalem, obnove prije nego što bude prekasno", rekao je. Šef WHO-a ponovio je svoj apel za trenutno primirje, dodavši: "Mir je najbolji lijek."

federalna.ba/AA

WHO Gaza Palestina