videoprilog Merile Dizdarević (Mreža)

Vrag je u detaljima

U Federaciji se ne podnose, ne žele jedni s drugima, prozivaju jedni druge, etiketiraju se kriminalcima, lopovima, kočničarima, izdajnicima ovoga i onoga, demagozima, a onda takvi posvađani i lijevi i desni i s centra odlučiše da bi u RS-u mogli zajedno pomrsiti račune i trenutno vladajućim i opoziciji. Početak dvanaest stranaka iz Federacije dobar, kraj neizvjestan, a VRAG u detaljima. Ko će na kraju ovog DESANTA na RS platiti najveći CEH.

Počelo je. I prije zvaničnog starta. Ekipe se grupišu. Najskuplji HDZ, SNSD i SDA. No s prvom dvojkom niko ne želi da se igra jer oni su svoje razigrali. Pa se dižu sa klupe drugi. Svako sa svakim, a dres nije presudan. 

"Meni politička scena ovaj put u opoziciji u BiH izgleda haotično”, kaž Žarko Papić, politički analitičar. 

Svetlana Cenić, politička analitičarka, kaže da nije jasno ko je tu s kim i koliko puta i šta će se desiti. 

Slika politička,  asimetrična i zbunjujuća. Od ujedinjenja entitetskih opozicija, trojke iz Federacije i trojke RS-a ostao je samo broj 3. Na Dodikov poziv za pregovore o mirnom razlazu, SDP BiH odgovorio blokom. 

“Imamo dva bloka, vladajući i opozicioni i ovo je treći”, rekao je potpredsjednik SDP-a BiH Vojin Mijatović. 

A blok po blok – država. I 12 stranaka bi da državu BiH brane u entitetu RS.  

“Ovo je jedna bh. priča. Multietnnička. Nadstranačka”, tvrdi Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH. 

Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a, kaže: “Nismo nimalo euforični, nismo pesimistični. Jedna ovakva dobra priča može imati svoj dobar završetak.” 

“Ako ne uspijemo riješiti lične sujete rezultat će izostati”, smatra Admir Čavka, potpredsjednik SBB-a. 

“Ta parcijalizacija je borba jedna protiv drugih i neće dati rezultate kad se govori o interesu BiH”, navodi Mirsad Hadžikadić, predsjednik Platforme za progres. 

Okupljanje stranaka oko interesa države BiH i njenih građana u entitetu RS, je započelo. I pozvani su svi koji drže do teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH.  

Apetiti veliki, glasački kapacitet upitan

“Cilj je 70 hiljada plus glasova, 8-10 poslanika u Narodnoj skupštini, dva poslanika u Predstavničkom domu, oba potpredsjednika RS-a, puna kontrola nad Vijećem naroda i gotovo nezaobilazni mehanizam kod izbora četvrtog delegata i 5 DN PD BiH”, navodi Mijatović. 

Apetiti veliki, a glasački kapacitet upitan. No, veliki je upitnik šta će na okupu držati  dugogodišnje sukobljene strane. Prvenstveno SDA i SDP u kojem su do početka ove priče bili izričiti - nikada sa SDA. Bez figa u džepovima, samo u entitetu RS.  

“Ovdje govorimo o zajedničkom nastupu u RS-u. To ni na koji način ne implicira  da ćemo mijenjati stavove i odnose kada je u ptanju FBiH. Svi treba da progutamo nešto, da se odreknemo nekih stvari, da bude jasno i SDP-u i SDA-u da, ako hoćemo kompromis, moramo ići prema tom kompromisu”, istakao je Nikšić. 

Edin Ramić , potpredsjednik SDA, kaže: “Vrlo teško je sada izbjeći da mi neke razlike koje imamo kao strakne ignorišemo na nekom području, ali možemo se truditi da na području entiteta RS ne smatramo tom nekom arenom za političke borbe nego da zaista pokušamo naći neki kompromis.” 

Kompromis izostao tamo gdje se najviše očekivalo. Srebrenica i razjedinjeno na izbore. Mostar po istoj matrici. Svaka priča o zajedničkom nastupu samo je pokazala koliko su nespojivi. Upravo zato i na ovu priču o pokretu mnogi gledaju sa rezervom i predviđaju im brzi kraj.  

„Ne može biti malo pozicija malo opozicija, malo trudan, jesi trudan nisi trudan, malo je to zbunjujuće za birače koji gledaju i koji glasaju. Kakvi su to principi, ako oni sad idu s tim da postave principe onda se postavlja elementarno pitanje a gdje vam je taj princip ja neću sa nacionalnom strankom ni slučajno, ali neću tu, ali neću tu, ali mogu tamo. Šta je to, koja je to poruka onome koji treba da izađe na glasanje”, kaže Cenić. 

“Ovaj put postoji neka apstraktna država koja njih ujedinjuje. Država BiH, suverenitet, integritet i jeste ugrožen ali ne brani se tako. Ja se više bojim karaktera te greške. Ona pokazuje tendenciju skretanja tzv. bivše potencijalno lijeve opozicije u nešto što je opšta matrica nacionalnog ujedinjavanja pod kapom pokret za državu, bh. patriotski blok 3, itd, itd. Sam rezultat ja  definitivno mislim da će biti loš”, rekao je Papić. 

“Nemojte da bilo koga žulja SDA i njihovo prisustvo sada u ovom trenutku u ovom inicijalnom dogovoru. Mi smo dva svijeta različita, kao što smo dva svijeta različita i sa SNSD-om i HDZ-om. Međutim, ono što ne dozvoljavam nikom jeste da barem ono što je načelno politički SDA je za državu BiH. Koliko to pokazuju na terenu, to je dio njihove odgovornosti, što ne možemo reći za SNSD i HDZ”, ističe Mijatović. 

U RS-u Pokret nazvali nacionalnom bošnjačkom reprezentacijom iz Federacije

Treći blok u RS-u nije poželjan. Gužva je to u političkoj areni u kojoj se do sada borba vodila između SNSD-a , odnosno režima i onih koji to nisu. Za ostale konstitutivne narode i ostale, bilo je daj šta daš odnosno šta i ako osvojiš.  I u startu Pokret su nazvali nacionalnom bošnjačkom reprezentacijom iz Federacije, neiskrenih namjera i bez kapaciteta.  

“Šta očekivati od 11 stranaka iz Federacije koje se o bilo čemu mogu teško dogovoriti  a sada su uspjeli za tako kratko vrijeme da se dogovore o nastupu u RS-u. To je još važnije kada se zna da pretenduju na 10 poslanika u Narodnoj skupštini i dva u Predstavničkom domu – velike ambicije. Mislite li da su one realne uopšte? A male mogućnosti za to”, navela je Dušanka Majkić, članica GO SNSD-a. 

Nebojša Vukanović, samostalni zastupnik u NSRS-u, kaže: “Ja mislim da je to jedna štetna priča od koje će najviše korsit imati upravo Milorad Dodik jer on voli mobilizacije, jednonacionalne podjele i  to će on iskoristiti da podigne tenzije i da kaže vidite svi Bošnjaci su se i sva Federacija ujedinili protiv mene da me skinu sa vlasti. Inače prosto je nevjerovatno da SDP potencira da pravi koaliciju sa SDA protiv SNSD-a. To je jedan paradoks. Dakle ako je SDP opozicija SDA u Federaciji, bilo bi logično da bude i opozicija u RS.” 

"To je naravno legitimno pravo političkih stranaka bošnjačke orijentacije da pokušaju okupiti bošnjačke  glasove i populaciju u RS-u. Ja mislim da je to neka vrsta pokušaja političkog pragmatizma i naravno stranke koje imaju sjedište u Sarajevu imaju na to pravo da rade kako misle. U suštini najveća se borba u Republici vodi između režimskog vladajućeg bloka i opozicije okupljene oko nas”, naveo je predsjednik PDP-a Branislav Borenović. 

“Imamo spinove nelegitimnosti od strane HDZ-a, imamo nelegitimnost od SNSD-a  kako smo nelegitimni Srbi. Imamo ucviljene, ukmečene iz opozicije što ne mogu da pobijede 20 godina. Kmeče svi sa svih strana, ne zna se ko više suze roni, a ustvari je sljedeća priča da su do sada glasove dobijali vrlo jeftino od strane Bošnjaka i Hrvata i onih Srba koji su za građansku BiH što sada prvi put neće dobiti i zato jeste problem”, dodaje Mijatović. 

Oduzmi opoziciji, olakšaj SNSD-u, izvjestan je to ishod narednih izbora ukoliko Pokret do tada i preživi, stava su analitičari. SNSD i koalicioni partneri  do sada su imali  svoje stabilno biračko tijelo koje je poljuljano na prethodnim lokalnim izborima kada su izgubili, između ostalog i  Banjaluku. Disperziju glasačkog tijela mogla bi osjetiti opozicija ukoliko Pokret, a kako su najavili bude imao svog kandidata ta Predsjedništvo BiH , a iz Republike Srpske.   

“Ko će to biti nemam pojma. Sigurno da Vojin neće. Evo odmah da riješimo tu dilemu,”, naveo je Nikšić. 

“Ako budu imali kandidata pred. i člana Predsjedništva jasno je da idu na ruku Miloradu Dodiku. Onda je to potpuno ogoljena priča koja pokazuje da te socijaldemokratske ili neke druge ali da SDP gura vodu na vodenicu Milorada Dodika”, smatra Vukanović. 

Svetlana Cenić dodaje: “Stvara se sumnja jeste li vi to nešto dogovorili sa SNSD-om, odnosno sa Miloradom Dodikom pa će na taj način opozicija gubiti. Kako će se sad to odraziti na te pregovore sa ovim strankama da se otkoče procesi na državnom nivou. Sve je to tako konfuzno i začuđujuće.” 

“Najveću na izborima cijenu će platititi inicijatori, bit ću direktan ovog trećeg bloka, pokreta, ovo što jeste jesu bile vrlo velike opozicione partije sa velikim mogućnostima u čitavoj BiH, pa i u Federaciji SDP, NiP i Naša stranka”, navodi Papić.  

Ko će iz voza sa puno vagona prvi iskočiti

U pokretu računaju na 50-ak hiljada glasova što je zanemarivo za izbor na  poziciju člana Predsjedništva  iz RS-a. Međutim, u Skupštini bi to promijenilo odnos snaga koji je trenutno ide u korist samo vladajućim.  

“A godinama, zbog nejedinstva ali i nebrige za povratnike i dijasporu na čije glasove računaju, od poslijeratnih ukupno 18 zastupnika u NSRS, danas svega njih je troje ispred Kolacije Zajedno za BiH,a koju čine SDA, Stranka za BiH i BPS. SDP od 2014. nije parlamentarna stranka u RS-u", istakla je novinarka Gorana Katana. 

“I mi već 2030. godine bi mogli potpuno ostati bez predstavnika političkih na području RS-a jer su svi onako pomalo jaki, niko nije dovoljno jak da uđe u bilo koji lokalni parlament.  tako da mislim da će rezultat ovog okupljanja biti pozitivan za stranke koje su bile u onom drugom bloku kojeg predvodi SDP, a SDA će ostati na manje više istim pozicijama, možda čak na manjim nego što može dobiti kada ide sama.”  

“Faktički imamo godinu i po dana za registraciju naših ljudi širom svijeta, što je ogromna razlika. Do sada smo imali samo 60 dana. Je li od momenta kada otvore registraciju sada sve je do nas. Nema više slanja parola iz domovine nego moramo otići u sve zemlje širom EU i svijeta, okupiti ih oko onoga što je snaga dijaspore, nego šta domovina treba da učini za njih. Ukoliko to uspijemo mijenjam potpuno krvotok BiH”, rekao je Vojin Mijatović, potpredsjednik SDP-a BiH. 

“Moguće je animirati dijasporu u nekim marginalnim malim brojevima ali ne toliko da bi to moglo imati ozbiljan rezultat”, smatra politički analitičar Žarko Papić. 

“Dijaspora zna od čega je pobjegla bukvalno pobjegla, jer kod nas stanovništvo ne bježi što ima malu platu već bježi sto ne može više da sluša ovu retoriku, da gleda svaki dan i osjeća tu nesigurnost, tenzije, stalno prijetnje ratom, sad neka moda non papera, koje čega, stalno etiketiranje, uvrede”, ističe Svetlana Cenić, politička analitičarka. 

Blok sa nepoznatim rokom trajanja i konačnim brojem okupljenih stranaka oko istog. Multietnički i građanski, nadati se i  nadstranački pokret kojem je u fokusu interes svih građana. Za državu BiH ili za sebe. Hoće li biti stvarni rivali režimu, opoziciji ili sami sebi. I ko će iz voza sa puno vagona prvi iskočiti.  

Ovo je prilog magazina Mreža. Kompletnu emisiju pogledajte OVDJE.

federalna.ba

Mreža Republika Srpska opozicija
Mreža
0 24.09.2024 21:59
Nacionalni park Sutjeska MHE Mreža
0 24.09.2024 21:38
RMU Đurđevik Mreža
0 24.09.2024 21:37
sky Mreža SIPA
0 24.09.2024 21:36
profesori Republika Srpska raspust
0 18.09.2024 11:08