Dželilović: Dokumentacija koju smo pronašli Mateja Živkovića povezuje s organizovanim kriminalom

Da li i zbog čega Matej Živković koji je preživio dva pokušaja ubistva smeta članovima Komisije za vrijednosne papire FBiH? Zašto je za Komisiju on kriminalac, a ne žrtva organizovanog kriminala? Ko je odgovoran za kriminal težak stotinama miliona maraka? Je li Komisija otuđeni centar moći, a njeni članovi nedodirljivi? Na ova, ali i ostala pitanja u intervjuu za Mrežu govori Esad Dželilović, član Komisije za vrijednosne papire FBiH.

Je li Komisija otuđeni centar moći? Jeste li vi nedodirljivi? Šta ste vi?

To je jedna suluda konstatacija kolege Živkovića. Sve što se radi u Komisiji trenutno - odgovorno tvrdim da se radi u skladu sa zakonom ove države i ovog entiteta.

Zbog čega je suluda ideja? I kome je meta gospodin Matej Živković?

Suluda ideja je iz prostog razloga. Ne može Komisija biti otuđen centar moći. Sve komisije su finansijski, politički i operativno nezavisne, stručne, specijalizirane institucije koje obavljaju poslove nadzora nad tržištem kapitala. I mogu vam reći da upravni sporovi koji su pokrenuti protiv Komisije, da su u preko 90% slučajeva potvrđena naša rješenja. Tako da ono što Živković sve vrijeme preskače da kaže u svim dosadašnjim nastupima je to da je on u Komisiji od 2014., a da smo mi ostali članovi došli tu u oktobru 2021.

Možete li mi reći kome smeta gospodin Živković?

Pa nama u Komisiji zasigurno ime i prezime Matej Živković ne smeta.

A šta vam smeta?

Matej Živković može jedini odgovoriti kome on smeta, ali nama su u Komisiji, kad smo ušli u analizu rada prethodne Komisije, zasmetale određene stvari koje je ta Komisija radila i ono što smo dokumentovali, to smo predali nadležnim institucijama. Konkretno mislim na Tužilaštvo Kantona Sarajevo i državno tužilaštvo. Ono što je radio Matej Živković nije zakonito. Znači, mi imamo dokument koji kaže da se Živković nagodio s kantonalnim tužilaštvom da bude u jednoj od afera svjedok pod imunitetom. Što znači da će svoje svjedočenje zamijeniti za imunitet od krivičnog gonjenja za organizirani kriminal i zloupotrebu položaja. Ovdje je naglasak na organiziranom kriminalu.

Vi hoćete da kažete da je gospodin Matej Živković kriminalac? To je teška optužba.

Teška optužba. Ono što smo dokumentovali u Komisiji i predali nadležnim tužilaštvima, to na to ukazuje. Da je svojim radom, odnosno neradom, u Komisiji vrlo često pogodovao određenim klijentelama koje su se enormno obogatile na račun ovog naroda.

A gospodin Živković kaže da upravo to vi radite, da vi pogodujete mnogima i zbog toga vas optužuje da ste vi to leglo moći u kriminalu i korupciji, vi u Komisiji.

Pa vidite, mi smo u Komisiju došli u oktobru 2021. godine. Matej Živković je u Komisiji od maja 2004. godine, a Komisija je od 2012. godine funkcionisala na granici kvoruma, znači postojala su samo tri člana Komisije, predsjednik i dva člana, tako da nijedna odluka u periodu iz kojeg su afere o kojima se priča - nisu nastale u periodu 2021.-2024., nego su nastale u periodu u kojem je od nas pet samo Matej Živković bio član Komisije. A u periodu 2012.-2019. nijedna odluka u Komisiji se nije mogla donijeti, ako tri člana nisu glasala za. Jedan od ta tri člana bio je i Matej Živković. Mi imamo dokumente koji ukazuju da je Matej Živković bio onaj koji je glasao protiv da se određeni dokumenti dostavljaju u nadležna tužilaštva. I po pravilima funkcionisanja Komisije, ti dokumenti nisu mogli otići iz Komisije jer Komisija kao kolektivni organ nije donijela odluku. Mi imamo pozivanje Živkovića na odgovornost pojedinih zaposlenika Komisije koji su svjedočili u tužilaštvima i SIPA-i u pojedinim predmetima. To je u potpunosti neprihvatljivo.

Ko je pokušao atentat i ubistvo Mateja Živkovića? Šta ste vi kao Komisija uradili da zaštitite svog čovjeka u Komisiji?

Ko je pokušao ne mogu odgovoriti jer ne znam, svoju izjavu sam dao u policiji u svojstvu svjedoka, na okolnosti koliko smo Matej i ja razmjenjivali određene informacije. Imali smo skromnu komunikaciju, više lošu nego dobru. Jedina nama zaštita koju imamo je da radimo u skladu sa zakonom i da nema privilegovanih, kao što je nekad bilo u Komisiji, pojedinaca i pravnih lica.

Šta ste uradili po pitanju gospodina Živkovića?

Komisija se stavila u potpunosti na raspolaganje istražnim organima od 0 do 24. Ali mi kao Komisija nismo mogli ono što nam Živković spočitava, da insistiramo na procjeni njegove sigurnosti, davanju ličnog obezbjeđenja. Zato što to jednostavno nije naš mandat.

A jeste li mogli da mu dajete regularnu plaću? I zašto ste mu i po kojem zakonu ukinuli plaću?

Komisija funkcioniše po Zakonu o Komisiji za vrijednosne papire. Međutim, mnoge stvari koje nisu regulisane, radimo po Zakonu o radu. U Zakonu o radu striktno piše da je plaća naknada za rad. Živković nije radio više od godinu i po dana.

Dobro, ali imate informacije da je čovjeku život ugrožen, da mu je određen najveći stepen zaštite. Čovjek se nudio da online radi. Zašto mu to niste omogućili?

Sad ću vam to hronološki poredati. Živković nakon isteka bolovanja od godinu dana, kada mu nadležni ljekar zaključuje bolovanje i kaže da je sposoban za rad - to je negdje otprilike april 2023., tek u decembru 2023., znači nekih 7-8 mjeseci nakon toga, na insistiranje advokata dobija procjenu da je životno ugrožen i da mu treba zaštita. Taj papir federalna policija ne dostavlja Komisiji, možda nije trebala ni dostaviti, mi ga dobijamo tek u aprilu ove godine, od njegovog advokata. Nakon toga, Mateju se dodjeljuje zaštita u avgustu ove godine. I to samo dva dana u sedmici, iako je na nekoj crvenoj listi ugroženih osoba. Znači postavlja se pitanje, od aprila do decembra nema nikakve procjene. Čovjek ne dolazi na posao, nije zaradio plaću. Od decembra, kad je proglašen ugroženim, do avgusta ove godine, nema zaštite od organa koji mu je uradio procjenu i koji jedini može uraditi procjenu i koji jedini može da radi zaštitu. Komisija je tu jednostavno nenadležna. I mi imamo situaciju da imamo čovjeka koji ne dolazi na posao. Onaj ko ne dolazi na posao, normalno da nema plaću.

I kako ste odlučili da mu plaćate samo dva dana kad pod zaštitom dolazi na posao? Koji je to zakon? Koji je to pravilnik?

To je isto odluka Komisije, jer on dolazi dva, ostali dolaze pet. Zašto bi on za dva dana imao istu plaću, kao ja za pet, ili bilo ko drugi? Tako da, imate ovdje jedan propust, ali to nije propust Komisije. Zašto je toliko dugo trajala procjena? I zašto nakon te procjene on nije dobio zaštitu u punom kapacitetu? Komisija ni na koji način nema instrumente da osigura zaštitu preostalih pet dana. Što se tiče rada online, Komisija radi sa vrlo povjerljivim dokumentima i nama, članovima Komisije, u ovom sazivu nije dozvoljeno da pristupamo našim serverima izvan prostorija Komisije. Znači, funkcionišemo u jednoj internoj mreži, a čak ni Zakon o radu ne poznaje taj rad sa udaljene tajne lokacije.

Da li ste bivšem predsjedniku Komisije davali plaću, a pritom, pošto se vodi postupak protiv njega, bio mu je zabranjen dolazak na posao, komunikacija sa ostalim članovima Komisije i sve to, zbog sudskog postupka. Da li ste njemu davali plaću u tom periodu?

Ja to igrom slučaja znam, mada mi dužnost člana Komisije... Jednostavno mi to nije na dnevnom redu. Bivši član Komisije je imao određena ograničena prava dolaska na posao i slično, određene zabrane, ali gospodin je vjerovatno sam sebi isplaćivao plaću, a nakon toga mu je, igrom slučaja, plaću za septembar 2021. potpisao Živković. Za tih 8-10 dana u septembru za koje nije razriješen, Živković, pošto je imenovan za zamjenika predsjednika, je potpisao svima nama plaću koji smo počeli raditi u septembru, jer je novi predsjednik, Adnan Zukić, krenuo raditi od prvog desetog te godine.

Da li vama gospodin Živković smeta u Komisiji? I zbog čega vam smeta? Da li je to što previše zna u svom poslu ili nešto previše zna o vama, kad kažem vama mislim na Komisiju, da ste bili u nekim kriminalnim radnjama?

Gospodin Živković nama, meni lično i ostalim članovima Komisije, uopšte ne smeta. To koliko zna ili ne zna o struci, i o tome bi se moglo pričati, ali mislim da to nije današnja tema.

Je li tačna informacija da ste od predsjednice Federacije tražili njegovo razrješenje, a pritom nemate pravo da kao Komisija to tražite jer ga je predsjednica imenovala?

Tačno je da smo zatražili njegovu smjenu zbog neopravdanog izostanka s posla, jer član Komisije, tako i zamjenik i predsjednik, imaju obavezu da prisustvuju sjednicama Komisije. Matej Živković to nije radio više od godinu dana. Predsjednici smo uputili i onu dokumentaciju koju smo pronašli u Komisiji koja gospodina Živkovića povezuje s organizovanim kriminalom. I koliko znamo, nije bilo reakcije.

Ja sad, kad Vas slušam, stičem dojam da pravosudni i istražni organi u našoj zemlji godinama moraju raditi na kriminalu u Komisiji za vrijednosne papire. Zar je toliki kriminal? O koliko miliona govorimo? Govorimo li o milionima, o milijardama?

O stotinama miliona. Komisija u ovom sazivu je zadokumentovala prema nadležnim tužilaštvima više stotina miliona kriminala. Zadokumentovala, obavijestila i time završila svoj posao. Znači Komisija ne može raditi određene istrage. Komisija je možda u jednom momentu i bila pokrovitelj određenih kriminalnih grupa u enormnom bogaćenju na štetu širokih narodnih masa koje nisu ni svjesne da su opljačkane.

A ima li sad ove Komisije u lancu tih moćnika koji na tržištu kapitala trguju milionima?

Ne. Bili su ljudi koji su u Komisiju ulazili na taj način otvarajući nogom vrata. U ovoj Komisiji to tako ne funkcioniše.

Možete li vratiti povjerenje, i sami ste kazali na sjednici Federalnog parlamenta da trpite jake pritiske određenih struktura. Ko su ti koji vrše pritisak na vas? Šta oni hoće od vas? Šta traže i u čemu da im pogodujete?

Ja sam rekao da sam presretan što dosad Komisija ili ja lično, nismo imali ni jedan politički pritisak, ni od opozicije, ni od pozicije, da se nadamo da će to tako ostati. Od interesnih grupa nemamo direktnih pritisaka. Ima određenih zastrašivanja, anonimnih mailova i svega slično. Međutim, to rade nadležni organi pa ne bih dalje o tom pričao.

Washington, Brisel, predstavnici međunarodne zajednice upoznati su sa situacijom Mateja Živkovića i bile su žestoke kritike na račun Komisije, odnosno za članove Komisije.

To je ono što je on izjavio. Znači, nijedna zvanična kritika u tom smislu nije došla. Njegova putovanja kad je bio bolestan, bez odobrenja ljekara, su bila dva puta u Ameriku. To su lobistička putovanja koja se plate da se sastanete s određenom grupom kongresmena. To nije bila nijedna institucionalna pozivnica. A vezano za sve one koji su bitni u ovoj državi, na ovom tržištu, sve relevantne institucije i domaće i strane su obaviještene. Znači nije priča u prazno kao njegova, nego je priča dokumentovana. A gospodin svoju priču će imati priliku u Zagrebu na sudu da obrazloži.

Podnijeli ste krivičnu prijavu protiv Mateja Živkovića, i to u Zagrebu. Ko plaća troškove?

Naravno, Komisija je podnijela krivičnu prijavu protiv Mateja Živkovića za klevetu u listu Nacional. U Hrvatskoj je to krivično djelo i obaveza dokazivanja je na onome ko je klevetao. Tako da će jako biti interesantno to. Što se tiče plaćanja advokata, to je trenutno u nadležnosti Komisije, jer je Komisija kao institucija podnijela krivičnu prijavu. Mada sam ja bio zagovornik da idemo, pored institucionalne, i sa ličnim, odnosno pojedinačno prijavama, jer hoću da to se istjera na čistac.

A hoćete li tako biti uporni da se na čistac istjera i ko su naredbodavci pokušaja ubistva Mateja Živkovića?

Naravno. Znači, ne samo ko su naredbodavci, nego i koji su motivi. Interes Komisije je da se taj slučaj riješi što prije i da krenemo, da kažem, bez tereta njegove istine.

federalna.ba

Mreža Esad Dželilović Matej Živković
Mreža
0 24.09.2024 21:59
Nacionalni park Sutjeska MHE Mreža
0 24.09.2024 21:38
RMU Đurđevik Mreža
0 24.09.2024 21:37
sky Mreža SIPA
0 24.09.2024 21:36
Mreža
0 17.09.2024 21:45