Vlada ZDK usvojila rebalans ovogodišnjeg i budžet ZZO ZDK za 2026.
Vlada Zeničko-dobojskog kantona usvojila je rebalans Finansijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK-a (ZZOZDK) za 2025. godinu, kao i Prijedlog finansijskog plana ZZZO ZDK za 2026. godinu, s Odlukom o izvršavanju Finansijskog plana ZZO za 2026., koji bi trebao iznositi 337.000.000 KM - potvrdio je premijer Nezir Pivić.
Finansijski plan ove ustanove za narednu godinu veći je za 18.500.000 KM ili 5,8 posto od usvojenog plana za 2025. godinu, dok je danas usvojenim rebalansom plan budžeta za tekuću godinu uvećan za 11.000.000 KM ili 3,45 posto te iznosi 330.200.000 KM.
- Planom za narednu godinu Finansijski plan ZZOZDK uvećan je na sljedećim stavkama: primarna zdravstvena zaštita za 4.413.581 KM, konsultativno-specijalistička zdravstvena zaštita 1.533.590 KM te bolnička zdravstvena zaštita 4.425.350 KM. Dakle, ukupno 10.372.350 KM - naveo je Pivić.
Osim sredstava za ugovore, povećana su sredstva na sljedećim stavkama: lijekovi sa esencijalne liste za 500.000 KM, ortopedske sprave i pomagala za 1.500.000 KM, liječenje van kantona 700.000 KM, sufinansiranje tercijarne zdravstvene zaštite u ZDK-u za 700.000 KM, banjsko liječenje za 950.000 KM, magnetna rezonanca Kantonalnoj bolnici Zenica (KBZ) za 2.000.000 KM, CT dijagnostika 300.000 KM, refundacija bolovanja 1.200.000 KM, lijekova po posebnom odobrenju 700.000 KM, magnetna rezonanca po javnom pozivu 1.500.000 KM.
- Dakle, opredjeljenje ZZOZDK za narednu godinu je da anuliramo liste čekanja, koje predstavljaju jedan ozbiljan problem koji se do sada nije riješio - istakao je Pivić.
Najavio je da će raditi po principu da KBZ ili Opća bolnica Tešanj (OBT) rješavaju prioritetne usluge, onoliko koliko im to njihovi kapaciteti dozvoljavaju, a bude li neophodno liste čekanja će se rješavati i pružanjem usluga u drugim ustanovama, posredstvom javnog poziva.
- Siguran sam da će to u narednom periodu biti i riješeno, što je od početka bilo opredjeljenje ove vlade, ali dosadašnje rukovodstvo ZZOZDK-a to pitanje nije bilo riješilo na adekvatan način. Radi se o finansijskom planu koji je prvenstveno usmjeren za naše građane, za pacijente i da na najbolji način pružimo zdravstvenu uslugu našim građanima - kazao je Pivić.
Proširena su prava i za ortopedska pomagala.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jasmin Čajić istakao je kako su danas usvojili nekoliko odluka za isplatu poticaja, u ukupnom iznosu od 1.000.000 KM
- Ovim odlukama nastavljamo realizaciju Programa utroška poticajnih sredstava za poljoprivredu. Donesena je odluka o isplati sredstava za proizvodnju maline, negdje oko 430.000 KM. Iznos poticaja, odnosno otkupne cijene je 0,70 KM po kilogramu, što je najveća otkupna poticajna cijena od kako postoji ovaj poticaj na nivou ZDK. Također, veoma je važno izdvojiti da je odobreno oko 1.900.000 KM za pčelarsku te oko 170.000 KM za jagodičastu proizvodnju - kazao je Čajić.
Realizaciju poljoprivrednih poticaja, koji za ovu godinu iznose ukupno oko 6.700.000 KM, ističe Čajić, gotovo su potpuno završili. Ostalo je da se odlukama realizira oko 1.000.000 KM, što planiraju isplatiti do kraja godine.
Usvojen je i prijedlog izmjena i dopuna Zakona o šumama ZDK, koji će biti upućen u skupštinsku proceduru.
Vlada ZDK, istakao je Pivić, danas je usvojila i nekoliko odluka za sufinansiranje troškova izrade i odbrane doktorskih radova, učešća na međunarodnim kongresima, za istraživanje i objavljivanje radova...Odluke su usvojene nakon okončanja javnog poziva, kojeg svake godine raspisuje Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta ZDK.
- Ministarstrvo za rad, socijalnu politiku i izbjeglice izdvojilo je 1.009.000 KM pojedincima za sanaciju stambenih objekata i sufinansiranje liječenja - kazao je Pivić.
Odobrena su sredstva u visini od 81.000 KM za liječenje i rješavanje stambenog pitanja demobiliziranih branioca i djece poginulih boraca sa pozicije Miniaatrstva za boračka pitanja.
Zakon o porezu na promet nekretnina i Zakono porezu na imovinu, naslijeđe i poklone ZDK-a, koji su u formi nacrta usvojeni na prošloj sjednici Skupštine ZDK, danas su usvojeni i u formi prijedloga na sjednici Vlade ZDK pa će Skupština ZDK usvajati i ova dva zakona na nekom od svojih narednih zasjedanja.
-Privodimo kraju i proceduru izbora zamjenika pravobranioca ZDK-a. To će ići na Skupštinu ZDK. Dakle, nakon što je prvorangirani kandidat odustao od kandidature, rang listu sa imenima ostalih kandidata šaljemo na Skupštinu ZDK, koja će na narednoj sjednici izabrati novog kandidata - najavio je Pivić.
federalna.ba/Fena