Vjećnica: Sjećanje na holokaust  kroz dokumente Historiskog arhiva 

Izložbom  „Sjećanje na holokaust u Sarajevu kroz dokumente Historijskog arhiva Sarajevo” u Vijećnici u Sarajevu  ,jedna je od manifestacija kojom se obilježava   27. januar, Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Ovaj datum obilježava od 2005. godine kada je Generalna skupština UN-a usvojila rezoluciju o njegovom obilježavanju. Dan kada su jedinice Sovjetske armije 1945. godine oslobodile najveći nacistički koncentracioni logor Auschwitz i oslobodile 7.500 zatvorenika predstavlja sjećanje na žrtve stradalih u holokaustu tokom Drugog svjetskog rata.
Historijski arhiv Sarajevo u okviru obilježavanja 75 godišnjice uspješnog rada   izložbom "Sjećanje na holokaust u Sarajevu kroz dokumente Historijskog arhiva Sarajevo" ima za cilj odati počast žrtavama sistematskog progona i genocide nad Jevrejima i drugim etničkim, vjerskim i političkim grupama ljudi tokom Drugog svjetskog rata od strane nacističke Njemačke i njenih saradnika i predstavljanje bogatstva primarnih historijskih izvora Historijskog arhiva Sarajevo.
"U Bosni i Hercegovini nakon proglašenja tzv. Nezavisne Države Hrvatske 10. aprila 1941. godine počinje aktivno sprovođenje politike fanatizma „čiste zajednice“ realizovane u fazama, počevši od dehumanizacije, zatim stavljanja zajednice van zakonskih okvira i uspostavljanja posebnih zakonskih normi, pa do krajnje faze masovnih deportacija, hapšenja i egzekucija kao završnog čina cijelokupnog procesa uništenja. Sva stradanja ostala su zabilježena i dokumentovana kroz niz historijskih zapisa, dokumenata, službenih i ličnih zapažanja i predstavljaju jedan od najtamnijih trenutaka ljudske historije u kojem ni djeca nisu bila pošteđena, što dodatno zatamnjuje cijelu priču. Po statistikama, samo sa prostora Sarajeva je u ovome periodu stradalo oko 1308 djece."
Za Radio Federacije Bosne i Hercegovine  govori jedan od autora arhivist Admir Nazirović