Više posebnih od redovnih sjednica: Izgubljeno vrijeme i izgubljen novac poreskih obveznika
Možda se vlasti u RS-u mogu pohvaliti minimalnom plaćom, ali drugih stavki za isticanje jedva da imaju. Entitetski parlament, gdje bi trebalo da se rješavaju problemi građana, ne zasjeda još od sedmog mjeseca, a prva sjednica trebalo bi biti održana tek nakon lokalnih izbora. U periodu između općih i lokalnih izbora bilo je više posebnih nego redovnih sjednica, što ne bi bio problem da te posebne sjednice nisu bile od posebnog značaja za građane - nego isključivo za vlast.
Zakazivanje posebnih sjednica uz objašnjenje da se raspravlja o vitalnim interesima za RS odavno je postao trend. I dok jedni njihove efekte smatraju odličnim, drugi smatraju da vode u obesmišljavanje parlamenta. Činjenica da je na pola mandata bilo više vanrednih nego redovnih zasjedanja dovoljan je pokazatelj da nešto nije dobro, stav je opozicije.
„Nažalost, glavna karakteristika ove prve polovine je jedno bahato, osiono i nedemokratsko ponašanje rukovodstva Narodne skupštine na čelu sa Nenadom Stevandićem. Nismo nikad vidjeli da se na ovako direktan i grub način pokušava zaustaviti rad opozicije - ne mogu reći da to ne smeta, ali neće nas zaustaviti u onome što mi radimo. Sličnu atmosferu ćemo imati i u drugom dijelu mandata“, kaže Igor Crnadak.
Narodna skupština se u proteklom periodu bavila svim i svačim, a najmanje pitanjima koja su u interesu građana, smatra i Ramiz Salkić: „Sama činjenica da su mnogi akti završili pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine, da su ocijenjeni kao neustavni, da su mnogi vanjski partneri Bosne i Hercegovine iskazali zabrinutost i osuđivali ono što radi Narodna skupština - Evropska komisija, SAD, Velika Britanija i druge zemlje - potpuno je jasno da smo mi na dnevnom redu imali separatističku agendu koju zagovara i provodi Milorad Dodik, a ovdje se realizira kroz Narodnu skupštinu“.
Posebne sjednice su važne za RS, smatraju iz najveće vladajuće stranke, odakle navode da, uprkos tome, nije manjkalo zakonskih rješenja.
„Mislim da tu nema primjedbi i da je to sve u interesu srpskog naroda jer mi hoćemo da vratimo Narodnu skupštinu kao mjesto odlučivanja i to je neki mehanizam i za srpskog člana Predsjedništva, predsjednika Vlade i predsjednika RS-a, u zaštiti prava RS-a. Niko to ne radi iz nekog svog hira, niko nema lične koristi što organizuje posebnu sjednicu, mislim da je to bilo sve u zaštiti prava RS-a i srpskog naroda“, kaže Borivoje Obradović.
Posebne sjednice najčešće služe za „bildanje“ nacionalnih mišića, a bez konkretnih rezultata, navodi politička analitičarka Tanja Topić: „Značile su jednu vrstu manipulisanja i samim građanima, ali isto tako i manipulisanje narodnim poslanicima. Jedan dio je svjesno ušao u tu igru, ali isto tako znamo da je na taj način, zapravo, Narodna skupština postala jedna vrsta produžene ruke jednog čovjeka koji donosi sve odluke pa je tako on bio neko ko je i inicirao najveći broj tih posebnih sjednica, a rekla bih - izgubljeno vrijeme i izgubljen novac poreskih obveznika“.
Da li će ova praksa biti nastavljena i u drugoj polovini mandata ovog saziva Narodne skupštine, znaće se nakon oktobarskih izbora. Opozicija zabrinjavajućim smatra što to prolazi bez snažnije reakcije građana.
federalna.ba