Prilog Miranda Fejzagić

Vijeće ministara usvojilo program reformi i donijelo odluku o raspodjeli više do 20 miliona za područja pogođena poplavama

Nakon što je Federalna vlada uputila Vijeću ministara Bosne i Hercegovine procjenu štete u područjima pogođenim poplavama početkom oktobra, Vijeće je danas na vanrednoj sjednici usvojilo Odluku o raspodjeli međunarodnih sredstava, u ukupnom iznosu 20 miliona i 397 hiljada maraka.

                                        

Međunarodna finansijska pomoć namijenjena je obnovi infrastrukture, kuća i poslovnih objekata u lokalnim zajednicama koje su pretrpjele najveću štetu tokom poplava. Prioritet će biti hitne intervencije, koje uključuju sanaciju saobraćajnica, mostova i javno-komunalne infrastrukture, kao i čišćenje riječnih korita i kanala kako bi se spriječile buduće katastrofe. Ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić kaže da su sredstva podijeljena na osnovu kriterija koje je utvrdila Vlada Federacije BiH:


„Meni je drago što smo to uspjeli riješiti, da sredstva ne čekaju. Ljudi su na terenu koji očekuju svaku marku. Federalna vlada je o tome odlučila, oni su dali kriterije ugroženosti i infrastrukture i domova i na osnovu toga kako je ko pogođen. Ja sam gledao da je tu pet općina koji su najviše pogođene, ali sam vidio da ima i Breza i Drvar i još neke općine.“

 

Ukupna sredstva iz ove odluke raspodjeljena su između Vlade Federacije BiH, kantona, gradova i opština, a procentualno najveći dio pripada Opštini Jablanica sa 23,41 posto, odnosno četiri miliona i 774 hiljade maraka. Grad Konjic dobiće četiri miliona i 400 hiljada, a značajan udio sredstava dobiće i Hercegovačko-neretvanski kanton - 13,53 posto te Srednjobosanski kanton – pet posto. Značajna pomoć dodijeljena je i opštinama Mostar, Fojnica, Kiseljak,

Kreševo, Vareš, Drvar, Visoko i Breza. Kriteriji za raspodjelu novca uključivao je broj pogođenih domaćinstava, stepen oštećenja objekata, hitnost intervencija, dužinu oštećenih saobraćajnica te zahvaćene površine riječnih korita i kanala. Ministar prometa i komunikacija Edin Forto:


„Postoji metodologija u odnosu na stanovnike, broj kućanstava i zahtjeve sa terena. Suštinski, Vlada Federacije BiH je dostavila zahtjev i nije se intervenisalo na zahtjev Vlade Federacije. Dodijeljena su onako kako je Vlada dostavila svoje potrebe u procentima u kojima su ta sredstva doznačena iz inostranstva. Htio bih se zahvaliti svima koji su pomogli Bosni i Hercegovini. Bosna i Hercegovina također će pomagati drugima u nevolji.“

 

Najveća donacija stigla je iz Hrvatske, koja je izdvojila 19 miliona i 558 hiljada maraka za pomoć stanovništvu pogođenom poplavama. Značajne donacije uputili su i Kosovo, Azerbejdžan i Kina. Devedeset posto doniranog novca prikupljeno je već u prvih sedam dana nakon poplava, što znači da je novac stajao na računu Ministarstva finansija i trezora dva i po mjeseca, na što je nedavno upozorio ministar finansija Srđan Amidžić:

 

„Ono što je poražavajuće u Bosni i Hercegovini jeste da se kolege unutar Federacije ne mogu dogovoriti na koji način će se raspodijeliti 22 miliona konvertibilnih maraka i ne mogu da se dogovore koliko tih sredstava će ići svakoj opštini ponaosob.“

 

Vijeće ministara usvojilo je na današnjoj sjednici i Prijedlog programa reformi BiH za 2023, čiji je predlagač Komisija za saradnju sa NATO-om. Program će biti upućen NATO-u, što je obaveza Bosne i Hercegovine u okviru Akcionog plana za članstvo. Ministar odbrane Zukan Helez kazao je nakon sjednice da je ovaj dokument sačinjen prije skoro godinu dana te da je pripremljen i Program reformi za 2024, koji bi trebao biti usvojen u januaru iduće godine.

 

 

Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH poplave poplava
Ministarstvo finansija HNK-a poplave
0 20.12.2024 18:53
Program reformi NATO Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH
0 19.12.2024 19:24
Vijeće ministara Vijeće ministara Bosne i Hercegovine Vijeće ministara BiH Plan rasta Plan rasta za Zapadni Balkan
0 18.12.2024 19:57