Sjednica Predstavničkog doma PS BiH o Ukrajini bez zastupnika iz RS-a
Sa petnaest minuta zakašnjenja u Sarajevu je počela hitna sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koja je sazvana sa samo jednom tačkom dnevnog reda, a to je postupanje institucija Bosne i Hercegovine po pitanju napada Ruske Federacije na Ukrajinu, uključujući preduzimanje konkretnih mjera s ciljem pružanja pomoći Ukrajini i njenim građanima.
Predlagači su poslanici Predrag Kojović, Nermin Nikšić, Aida Baručija, Saša Magazinović, Mirjana Marinković-Lepić, Nada Mladina, Damir Arnaut, Zukan Helez i Denis Zvizdić, odnosno klubovi poslanika SDP-a, Naše stranke i NiP.
Sjednici ne prisustvuju zastupnici iz eniteta RS, koji čine klubove SNSD-a, SDS-a i PDP-a, te Srpski klub.
Vanrednoj sjednici u Sarajevu, kako je naglasio predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, prisustvuje 29 zastupnika.
Predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Adil Osmanović na današnjoj hitnoj sjednici tog zakonodavnog tijela predložio je donošenje Rezolucije o osudi agresije na Ukrajinu.
On je istakao da je Poveljom UN-a jasno definirano šta je propisano pod agresijom.
"Rezolucijom oštro osuđujemo čin agresije Rusije na Ukrajinu i tražimo da ta zemlja povuče svoje trupe iz Ukrajine. Pri tome, dajemo punu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine u njenim međunarodno priznatim granicama. Osuđujemo priznavanje samoproglašenih republika Donjeck i Lugansk, jer taj čin podriva međunarodni pravni poredak", rekao je, između ostalog, Osmanović.
On je zatražio i da sve relevantne institucije BiH, prije svega, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine u skladu sa mogućnostima Bosne i Hercegovine osiguraju humanitarnu pomoć za ratom ugroženo stanovništvo Ukrajine.
Predsjedatelj Kluba zastupnika HDZ-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nikola Lovrinović na hitnoj sjednici tog zakonodavnog tijela usprotivio se prijedlogu formiranja radnih tijela koja bi radila na donošenju zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, izmjenama zakona o VSTV-u BiH i javnim nabavkama na taj način.
"Ne vidim čemu to. Je li to puč ili šta drugo. Postoje institucije i oni koji predlažu zakone i jasno je kako se to definiše i radi. Pri tome izmjene zakona o javnim nabavama BiH su prošle parlamentarnu proceduru ovoga doma", naveo je Lovrinović.
On je zatražio i da se preispita mogućnost na koji način je moguća provedba izmjena pravila koja se odnose na ulaske građana Ukrajine u BiH, odnosno da li je za produženje boravka bez viza duža od 30 dala ili ulazak samo sa ličnom kartom mora definirati posebnim odlukama ili izmjenama zakona, kao i inicijativa o uvođenju viza za ulaske iz Rusiju.
"Zaključke ne možemo danas donijeti i to je sasvim jasno prema Poslovniku. Stoga je najbolje sve odložiti za narednu srijedu i pokušati izdefinirati prijedloge", naveo je Lovrinović.
Istovremeno je naglasio kako se treba opredijeliti tako da se Bosna i Hercegovina priključi svim segmentima koji znače pružanje medicinske i humanitarne pomoći za ugroženi narod Ukrajine.
Naglasio je kako je nedvojbeno da većina u Bosni i Hercegovini podržava suvertentitet i teritorijalni integritet Ukrajine.
Zastupnica SDA u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Alma Čolo na današnjoj hitnoj sjednici tog zakonodavnog tijela upozorila je na zastrašujuće vijesti koje su se od sinoć pojavile u javnosti vezano za granatiranje nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini.
"Svi se dobro sjećamo strahota nakon eksplozije u Černobilu. Samo Rusija, Ukrajina i Bjelorusija su imali dokumentovano registrovanih 20.000 oboljelih od karcinoma tiroidne (štitne) žlijezde nakon toga. Sinoćnja upozorenja, odnosno dešavanja oko nuklearne elektrane Zaporožje su alarmantna. Bosna i Hercegovina nije daleko ni od Černobila ni od Zaporožja, pa tako ni enitet RS. Mene čudi stoga kako to zastupnici RS-a danas nisu sa nama. Kako to da ih ne potiču suze, patnje i stradanja ukrajinskog naroda", upitala je Čolo.
Ona je rekla da je na strani Povelje UN-a i Ženevske konvencije.
Zastupnica u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Edita Đapo zatražila je na današnjoj vanrednoj sjednici da se Rusija suspenduje iz Vijeća za implementaciju mira u Bosni i Hercegovini.
Rusija je, kazala je Đapo, članica Vijeća za implementaciju mira (PIC) i članica Upravnog odbora PIC-a.
"Kako Rusija kao zemlja koja je u ovom trenutku agresor na Ukrajinu može provoditi mir u Bosni i Hercegovini. Ovo je ozbiljno upozorenje za zemlje članice Vijeća za implementaciju mira da otvore oči i da osiguraju građanima u BiH da žive u miru", poručila je Đapo.
Ona je pozvala Predstavnički dom PS BiH da usvoji zaključak kojim se zahtjeva od zemalja članica Vijeću za provedbu mira, njih 55, da suspenduju Rusiju iz ovog vijeća.
federalna.ba/AA