Ukrajina - uvod u multipolarni svijet?
Ukrajinski rat je došao u fazu zamora obje strane i vrlo je moguće da može doći do zaustavljanja toga rata u godini pred nama. Dakako, obje strane će kakav god da se mirovni sporazum postigne, isti proglasiti svojom pobjedom, odnosno pobjedom mira. Međutim, Moskva je izdržala eru Joea Bidena i sada s jakim kartama u rukama ide u okršaj s Donaldom Trumpom. Ili, kako to u Kremlju vole reći – stvaranje multipolarnoga svijeta.
Odmah je Trumpu dato na znanje da Moskva nije zadovoljna njegovim mirovnim planom, ustvrdio je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov u intervjuu za TASS. Naime, Rusija ne prihvata da se članstvo Ukrajine u NATO odgodi za 20 godina i da se u toj zemlji rasporedi kontingent mirovnih snaga Evropske unije i Velike Britanije, ponovio je Lavrov diplomatski poručivši da su to prijedlozi predstavnika tima novoizabranog predsjednika Trampa. Koji detalje ne želi da iznese prije inauguracije 20. januara, no raniji istupi o Ukrajini, itekako idu na vodu Rusiji.
“Ono što će biti teško je situacija u Rusiji i Ukrajini. Nisu trebali dozvoliti ispaljivanje raketa u teritoriju Rusije. I to je dovelo u priču i Korejance i Sjevernu Koreju. I još jednog čovjeka s kojim se dobro slažem. Jedini sam koji se s njim dobro slaže. Mislim da je to bila velika greška koju su napravili. Da, mislim da je to veoma glupo”, rekao je Trump.
Očito je da Rusija neće prihvatiti nijednog zapadnog vojnika na ukrajinskoj teritoriji, a pri tome će na svaki način kažnjavati Evropu, kao je to poručio jedan od najodanijih Putinovih ljudi, dežurni jastreb Kremlja Dmitrij Medvedev.
Transport ruskog plina kroz Ukrajinu je najplastičniji primjer, u kojem ovaj put cijenu plaća Slovačka, kao jedna od rijetkih evropskih zemalja koja se nije oslobodila zavisnosti od ruskog plina jer je politički vrh te zemlje blizak Putinu. Sada je u problemu, jer Ukrajina više ne želi transportirati ruski plin nakon što je pokrenula arbitražu protiv Rusije.
“Rekli smo da ćemo snabdijevati plinom preko ukrajinske teritorije čak i ako to bude azerbejdžanski SOCAR, ili turska kompanija ili mađarska ili slovačka. Ali Ukrajina treba povući tužbu s arbitraže. Kakav je to nonsens? Rekli su da ne žele povući tužbu. U tom slučaju, nosite se sa situacijom i živite bez našeg plina”, poručio je ruski predsjednik Vladimir Putin.
Trumpova desna ruka, multimilijarder Elon Mask već je potvrdio finansiranje britanskih euroskeptika Nigela Faragea, ali i njemačkih desničara iz AfD-a. Što je uvod u političko komadanje Evrope, bar onakve kakvu je sada znamo. Ali Kremlj ima odgovor.
“Čvrsto vjerujem da je održivi razvoj multipolarnog svijeta nemoguć bez uspostavljanja interakcije između ovih asocijacija novog tipa, gdje nema nadređenih i podređenih, kao što je to slučaj u EU i NATO. Nadajmo se da će u ovom multipolarnom svjetskom poretku biti mjesta za naše kolege sa Zapada. Neće nestati s naše planete. Pozicioniraće se i prevazići mentalni šok nastao usljed gubljenja dominacije u kojoj su uživali pet vijekova”, rekao je ministar vanjskih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Što će opet posljedično izazvati osjetno smanjenje američkog utjecaja u mnogim zemljama Evrope. I okretanje u nekom drugom pravcu – možda prema Rusiji ili Kini? Da li to Trump može podnijeti? Teško.
federalna.ba