Ustavni sud BiH: Najviše odluka Ustavnog suda nije izvršio Parlament BiH
Zakon o šumama i poljoprivrednom zemljištu u Bosni i Hercegovini. Ko izvršava a ko ne odluke Ustavnog suda? Koliko je doneseno presuda? Sve su ovo teme o kojima je bilo riječi na današnjoj press konferenciji sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine koja je održana u Mostaru.
Iako bi odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine trebale biti konačne i obavezujuće, situacija u praksi pokazuje suprotno. Da apsurd bude veći Zakonodavna tijela su ta koja ne izvršavaju presude Suda.
„Najveći broj tih odluka nije izvršila Parlamentarna Skupština BiH. Tri nije izvršila Federacija BiH. U odnosu na RS imamo interesantnu situaciju. Dolazeotamo negativni komentari, ali izvrše odluke. Istini za volju, kada je u pitanju odluka koja se odnosi na Dan državnosti, nisu donijeli novi zakon, ali je postojeći stavljen van primjene tako da zakona nema“, kaže Mato Tadić, predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Još jednom je rečeno da odredbe Zakona o šumama bh entiteta Republika Srpska nisu u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine.
„Svoju nadležnost ima, prije svega, država Bosna i Hercegovina. Dakle, Parlamentarna Skupština BiH. Poenta je da je Ustavni sud zaključio da je ovlaštena i pozvana i obavezna Parlamentarna skupština BiH da donese Zakon i da uredi koji nivo će u BiH imati koliko eventualno vlasništvo nad šumama.Nadležnost ima prije svega država BiH, dakle Parlamentarna skupština BiH da to pitanje uredi zakonom i onda zavisno od rješenja i kriterija koji budu utvrđeni tim državnim zakonom mogu i entiteti ili druge organizacione jedinice. Naravno, i fizička lica mogu imati pravo svojine i nad šumama kao javnim dobrom“, rekao je potpredsjednik Ustavnog suda BiH Mirsad Ćeman.
Ustavni sud BiH je jedna je od najbitnijih institucija ove države, rečeno je u obraćanju medijima. Najbitniji faktor bi trebao biti profesionalnost sudija, a ne njihova nacionalnost ili državljanstvo, smatra potpredsjednik Ustavnog sudaTudor Pantiru.
"Ovaj sud se suočava s najkompleksnijim zadatkom u odnosu na ostale sudove u čitavom svijetu, zbog kompleksne organizacije same države. Ustavni sud je nezavisna institucija koja nezavisno donosi odluke, iako je pritisak koji dolazi spolja veliki“, navodi sudija Tudor Pantiru.
U Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine donijeli su odluku da, kako su naveli, povremeno izađu iz svog sjedišta u Sarajevu te sjednice i press konferencije održavaju u drugim gradovima države. Zbog toga su i bili u Mostaru. Tako će, smatraju, rad ove ustanove približiti javnosti i medjima, te povećati stepen transparentnosti svog djelovanja. Govoreći generalno o odlukama Suda, naveli su kako je u posljednjih 11 godina riješeno 65 hiljada predmeta od čega su odluke u više od 90 odsto slučajeva donesene jednoglasno.
federalna.ba