Poništene odluke za šumu u Varešu i nekretnine na Jahorini, sudije ostaju dok nadležni ne izaberu novog
Ustavni sud BiH je na dvodnevnoj sjednici izabrao Seadu Palavrić za predsjednicu ove institucije, a novoizabrani sudac Marin Vukoja preuzeo je mandat. Zbog daljnjeg neometanog rada, Sud je donio odluku da suci kojima zbog penzionisanja istekne mandat - ostanu na funkciji sve do imenovanja novog.
Suada Palavrić nova predsjednica Ustavnog suda BiH
Državna imovina u fokusu sjednice Ustavnog suda BiH. Odluke, pa barem i privremene, u korist jedinog vlasnika imovine - BiH. Još jednom jasna poruka za vlast RS-a i institucije ovog entiteta. Na zahtjev Denisa Bećirovića i Željka Komšića, članova Predsjedništva BiH, Ustavni sud BiH je Zakon o nepokretnoj imovini RS-a ocijenio neustavnim.
„Ustavni sud je utvrdio da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je predmet osporenog zakona (pitanja nepokretne državne imovine) jer je to, u skladu s relevantnim odredbama Ustava BiH, u isključivoj nadležnosti Bosne i Hercegovine“.
Odlučujući o zahtjevu 13 zastupnika iz Zastupničkog doma BiH u sporu između RS-a i BiH, Ustavni sud BiH je zaustavio prodaju nepokretne imovine u vlasništvu RS-a na području Jahorine licitacijom. Podsjećamo, Vlada RS-a je krajem prošle godine prodala 56 duluma zemljišta na Jahorini kompaniji "Drvo-export" iz Teslića, koja je u vlasništvu Srđana Klječanina, inače odbornika SNSD-a.
„Odlukom o privremenoj mjeri privremeno je obustavljena primjena osporene odluke do donošenja konačne odluke Ustavnog suda u ovom predmetu“.
Reakcije iz RS-a su uobičajene. Protivljenje odlukama i minimiziranje uloge Ustavnog suda BiH.
„Danas je ta sjednica još jedan dokaz da sve ono što radi krnji Ustavni sud BiH predstavlja kršenje Ustava. Pa tako i sve što su danas uradili ili jučer u vezi sa imovinom, u vezi sa drugim ocjenama ustavnosti, pa čak i apelacijama“, kazao je Ognjen Tadić, savjetnik predsjednika RS-a.
Na dnevnom redu sjednice Ustavnog suda i na zahtjev Kemala Ademovića, predsjedavajućeg Doma naroda BiH bila je i Odluka Vlade Federacije o promjeni namjene i privremenom korištenju šumskog zemljišta. Krajem prošle godine, Vlada je usvojila ovu odluku, a potom britanskoj kompaniji Adriatic Metals dala koncesiju u Varešu za eksploataciju mineralnih sirovina i drugih prirodnih bogatstava. Pri odlučivanju, Vlada je potpuno isključila Pravobranilaštvo BiH, a mišljenje zatražila od OHR-a i dobila pozitivan odgovor. Zatim, javnosti sa zakašnjenjem sve opravdala tvrdnjom da korištenje imovine u ovom slučaju ne znači prijenos vlasništva.
„Ustavni sud je privremeno stavio van pravne snage osporenu odluku Vlade Federacije BiH do donošenja konačne odluke Ustavnog suda u ovom predmetu“.
Odluka još nije došla do Vlade Federacije BiH, pa će i komentari pričekati. Ipak, premijer Nermin Nikšić poručuje da će privremenu odluku poštovati uz nadu da će potrebe jedne lokalne zajednice biti prepoznate jer je nakon odluke Vlade krenula putem razvoja, te od mjesta bez perspektive postala mjesto poželjno za život.
„A, možda smo, zaista, mi u Vladi u krivu kada smo mislili da činimo dobro Varešu i njegovim stanovnicima. Neki očito misle da je bolje da ostane besperspektivna šikara koja će se zvati državna, nego perspektivna investicija na zemljištu koje je također državno“, kazao je Nikšić.
Ustavni sud BiH je djelimično usvojio apelaciju Ranka Debeveca te zaključio da je došlo do povrede prava na nepristrasnost suda, kao aspekta prava na ličnu slobodu i sigurnost, jer se apelantova bojazan o pristrasnosti sudije koji je odlučivao o određivanju pritvora mogla smatrati objektivno opravdanom.
federalna.ba