videoprilog Miše Vidovića (Dnevnik 1)

Uoči 22. aprila i Dana grada - izbrisana je antifašistička tradicija

Iz banjalučke Gradske uprave najavljeno je da će tokom naredne sedmice nizom manifestacija biti obilježen 22. april, Dan grada. Toga dana 1945. godine Banja Luka je u Drugom svjetskom ratu oslobođena od fašizma, kada su kada su dijelovi 10. krajiške divizije Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije ušli u grad. Dan oslobođenja Banje Luke prilika je i za prisjećanje na brojne Banjalučane koji su učestovali u antifašističkoj i narodnoslobodilačkoj borbi od 1941. do 1945. godine. Među onima koji su učestvovali u antifašističkoj borbi bile su i kompletne banjalučke porodice.

U banjalučkom naselju Mejdan je spomen-ploča, svjedok o učešću porodice Kovačević u antifašističkoj i narodnooslobodilačkoj borbi. Banjalučanin Mirko Kovačević napisao je stihove za poznatu partizansku pjesmu „Po šumama i gorama“. U naselju Mejdan je i kuća porodice Maglajlić. Ovdje je rođen Šefket Maglajlić, narodni heroj, i njegov brat Teufik, prvoborac i istaknuti pripadnik NOP-a.

„Šefket je sa Đurom Pucarom odmah otišao na slobodnu teritoriju i počeo u Podrmeču da organizuje podizanje ustanka, a moj otac je ostao u Banjoj Luci. On je bio predratni kominist, rekli su da ne ide odmah na slobodnu teritoriju jer mora neko biti i tu, tako da je on ostao kao veza pokreta otpora u gradu sa oslobođenom teritorijom“, priča Hazim Maglajlić Bato, sin Teufika Maglajlića.

Doprinos antifašističkoj i narodnooslobodilačkoj borbi dala je i Vahida Maglajlić.

„Vahidin otac i moj pradjed su bili braća. Vahida je jedina muslimanka narodni heroj, 1952. je proglašena za narodnog heroja“, dodaje Maglajlić.

I porodica Mažar učestvovala je u antifašističkoj i partizanskoj borbi. Tri su brata narodna heroja - Josip, Ivica i Drago. Međutim, devedesetih godina počinje derogiranje antifašističke borbe u gradu. Tadašnja gradska vlast promijenila je nazive mnogih ulica koje su nosile imena po učesnicima antifašističke borbe i pripadnicima partizanskih jedinica. Mijenjaju se i nazivi naselja, pa je naselju Gornji Šeher, promijenjen naziv u Srpske Toplice. Jednoj od ulica u Gornjem Šeheru, koja se do početka devedesetih zvala Ulica braće Alagić, promijenjen je naziv u Ulica od Zmijanja Rajka.

Bakir Trokić stanuje u ovom naselju. Na pitanje zna li ko je bio od Zmijanja Rajko - sliježe ramenima.

Bilo je više inicijativa nevladinih organizacija, udruženja povratnika pa i određenog broja odbornika u Skupštini grada Banja Luka da se vrate stari nazivi koji baštine antifašističku tradiciju grada. Ali, proteklih godina to je bio nemoguć posao, potvrdili su to iz pojedinih nevladnih organizacija. I Trokić je razočaran odnosom vlasti: „Ne znaš ni kome bi se obratio više. Kome god dodješ - kaže, to nije moja nadležnost“.

Na tragu promjena naziva ulica bila je i promjena naziva poznatih banjalučkih toponima. Tako je brdu Šehitluci, gdje se nalazi spomenik poginulim pripadnicima antifaštičkog i partizanskog pokreta, promijenjen naziv u Banj brdo.

federalna.ba

Banja Luka Mejdan Šehitluci Mirko Kovačević Šefket Maglajlić Vahida Maglajlić
Jelena Trivić Banjaluka Banja Luka
0 20.04.2024 17:12
Memorijalni centar Srebrenica Banja Luka sankcije
0 19.04.2024 13:41
Banja Luka Banjaluka
0 18.04.2024 20:27
Banjaluka Banja Luka
0 18.04.2024 18:03
medicinari protest Banja Luka
0 12.04.2024 13:55