UNS: Težak položaj novinara u Srbiji, porast napada, uvreda i pritisaka na medijske radnike
Udruženje novinara Srbije (UNS) ocijenilo je u petak da je položaj novinara u Srbiji težak, da su medijski radnici često na meti napada i da srpsko pravosuđe nema moć da kazni ubojice novinara i njihove nalogodavce.
UNS je u Proglasu povodom 3. svibnja, Svjetskog dana slobode medija, naveo da je broj napada na novinare veći tijekom 2025., u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
"Zabrinjavajući je porast napada, uvreda i pritisaka na novinare i medijske radnike u ovoj godini. Od početka godine do danas UNS je zabilježio 51 slučaj ugrožavanja novinara, devet više nego u istom razdoblju prošle godine. U četiri mjeseca ove godine bilo je osam fizičkih napada na novinare, čak sedam više nego u istom razdoblju prošle godine", navodi UNS, a prenosi agencija Beta.
Također, zabilježeno je i više slučajeva ometanja u radu nego u istom razdoblju lani.
Uz to, zabilježena su i tri slučaja uhićenja novinara, dok takvih situacija nije bilo prošle godine.
UNS traži da nadležni organi efikasno istraže sve prijetnje novinarima i medijskim radnicima i da o rezultatima tih istraga redovno obavještavaju medije i javnost.
To udruženje medijskih radnika ocijenilo je da srpsko pravosuđe i dalje potvrđuje nemoć da kazni ubojice novinara i njihove nalogodavce.
"Ni poslije više desetljeća još uvijek nisu pronađeni i kažnjeni nalogodavci i ubojice novinara Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, niti rasvijetljene okolnosti smrti Dade Vujasinović, kao ni ubojstva i kidnapiranja novinara i medijskih radnika na Kosovu od 1998. do 2005. godine (...) UNS traži da pravosudni organi ne dozvole da i ubojstvo Milana Pantića dočeka potpunu zastaru", piše u Proglasu.
Ekonomski položaj medijskih radnika također je ocijenjen lošim.
federalna.ba/Fena