UNICEF povodom Međunarodnog dana igre - Interakcija roditelja i djece, zdrav razvoj djeteta

UNICEF povodom Međunarodnog dana igre - Interakcija roditelja i djece, zdrav razvoj djeteta

UNICEF u Bosni i Hercegovini danas je na Međunarodni dan igre upriličio u Muzeju Sarajeva “Potragu za blagom”, centralni događaj u nizu manifestacija tokom juna, mjeseca posvećenog roditeljstvu.

Ključni datumi ovog mjeseca ukjlučuju UN Dan roditelja 1. juni, Međunarodni dan igre 11. juni, kao i Dan očeva 16. juni. Cilj današnjeg događaja je bio da ukaže na saradnju roditelja i djece kao na ključno bitan element za dječiji razvoj i sigurnu igru, posebno igru na internetu. “Potraga za blagom” je stoga koncipirana u formi učešća zajedničkih timova djece i roditelja koji moraju sarađivati u igri kako bi pronašli tragove do konačnog rješenja.

Farah Trešnjo, učenica Osnovne škole “Isak Samokovlija”, uoči ovog događaja je novinarima izjavila da inače voli igru s roditeljima, zbog čega joj je današnja manifestacija veoma privlačna. Ona kaže da je najmlađi pisac u Bosni i Hercegovini jer je autorica knjige “Izvodili smo bijesne gliste na raspustu”. Povodom toga se osjeća odlično, dodala je, a nada se da će njena knjiga podstaći vršnjake da izađu u parkove i igraju se s ostalom djecom jer je igra bitna za dječiji razvoj.

Marc Lucet, predstavnik UNICEF-a u BiH, rekao je da se Međunarodni dan igre obiježava prvi put u Bosni i Hercegovini i da je igra esencijalno bitna za dječiji rast i razvoj, nešto u čemu svi možemo da učimo.

- Želimo istaći da je igra dječije pravo, veoma je važno da se djeca i roditelji zajedno igraju ostvarajući na taj način konekciju. Također bih želio istaći da je bitno za vlast, kompanije, politike, da uzmu u obzir pravo na igru kao faktor koji doprinosi dječijem razvoju. Bitno je i za roditelje da stvore okolinu u kojoj djeca mogu da rastu, razvijaju i igraju se, a isto tako, bitno je za vlasti i zajednicu da stvore okruženje u kojem roditelji mogu da se posvete brizi i razvoju njihove djece. Molimo i vlasti i biznise da se zaista okrenu razvoju politika, usluga i sistema prilagođenih roditeljima kako bi oni imali dovoljno vremena da se posvete brizi za djecu, poput dopusta i vremena za brigu o bolesnoj djeci - kazao je Lucet.

Lamija Landžo, službenica UNICEF-a u BiH za obrazovanje, podsjeća da se danas prvi put globalno obilježava Međunarodni dan igre, izuzetno bitan za promociju djetetovog prava na igru.

- Igra kao univerzalni jezik djetinjstva je iznimno, iznimno bitna za djetetov kognitivni i socio-emocionalni razvoj, za kreativnost, savladavanje određenih strahova u djetinjstvu; stoga je jako bitno da mi kao društvo potičemo igru. To možemo raditi na razne načine – ove godine govorimo o četiri takozvana akceleratora prava na igru – prvi je dostupnost podrške roditeljima, porodicama, za igru s njihovom djecom, drugi je univerzalno i kvalitetno predškolsko obrazovanje i odgoj; treći je također promocija igre kao nastavnog pomagala u školama i također govorimo o važnosti unapređenja javnih prostora kako bi bili prilagođeni za dječiju igru – rekla je Landžo.

Nineta Popović iz UNICEF-a je naglasila da je cilj obilježavanja Međunarodnog dana igre ukazati na značaj igre u dječijem rastu i razvoju. Djetetu je od najranijeg uzrasta potrebna igra kako bi razvijalo motoriku, socijalne i emotivne vještine.

- Mi slavimo ulogu roditelja koji u igri s djecom treba da pomognu da se razvijaju na najbolji mogući način. Igra u vrtićima  školi je također neophodna kada je dijete nešto starije, ali i kad je riječ o adolescentima, ne možemo izbjeći danas video igrice, a mi želimo ukazati koliko je bitno da su djeca i u odsustvu roditelja iz kuće sigurna dok su u online prostoru – kazala je Popović. Stoga su na današnji događaj pozvani i djeca i roditelji kako bi organizatori ukazali da je njihova zajednička online igra moguća i da bi poučili roditelje kako da zaštite djecu dok su ona sama u online prostoru.

Inače je  UNICEF za cijeli mjesec roditeljstva pokrenuo društvene aktivnosti ističući značaj podrške roditeljima i starateljima kako bi što uspješnije obavljali jedan od najvažnijih poslova na svijetu - odgoj i brigu o djeci. Stoga promovira važnost igre i interakcije između roditelja/staratelja i djece pružajući resurse za roditelje o tome kako doprinijeti sigurnosti djece dok se igraju na internetu, najavili su ranije iz UNICEF-a.

- Pozitivno roditeljstvo čini da se dijete osjeća voljeno i sigurno, što je vodeći faktor za dobro mentalno zdravlje i zdrav kognitivni, emocionalni i socijalni razvoj. Povezivanje djeteta sa odraslom osobom koja se  brine o njemu i njeguje ga najvažnije je tokom prvih godina života i prilika je za oblikovanje ličnosti, što je put ka dugoročnom blagostanju i sreći – naglasili su.

Od djetinjstva pa nadalje je igra neophodni i važan faktor u životu svake osobe.

 Za bebe i malu djecu, jednostavna razigrana interakcija sa starijom braćom i sestrama te odraslima razvija strukturu mozga i temelje cjeloživotnog zdravlja. Igra je način na koji mala djeca uče da razumiju svijet oko sebe, stiču znanje i društvene vještine; dok se zabavljaju, istovremeno razvijaju motoričke, kognitivne, društvene i emocionalne vještine. Igra stvara mogućnosti za učenje u svim područjima razvoja i doprinosi mentalnom zdravlju i dobrobiti roditelja, staratelja i djece.

UNICEF odaje priznanje i slavi roditelje širom svijeta za nevjerovatnu ulogu koju imaju u oblikovanju života svoje djece i poziva na veća ulaganja u roditeljske usluge, posebno za roditelje djece sa višestrukim potrebama.

Svi roditelji, posebno oni koji žive u siromaštvu, roditelji djece sa teškoćama u razvoju, migranti i izbjeglice i oni koji žive u nestabilnim situacijama, moraju imati pristup uslugama, uključujući podršku mentalnom zdravlju, vještinama poticajnog roditeljstva i mogućnosti ranog učenja za svoju djecu, naglašava UNICEF.

Usluge prilagođene porodici, kao što su adekvatno roditeljsko odsustvo, dječiji dodaci i pristupačna briga o djeci, moraju biti prioritet vlastima, zajednici i poslovnoj politici. A roditelji, posebno oni ugroženi, moraju imati pristup uslugama koje su im potrebne, i to bez stigmatizacije.

Odgajanje djece je vremenski intenzivno, roditeljima je često potrebno više vremena da provedu sa svojom djecom. Poslodavci treba da podrže roditelje kako bi mogli imati uravnotežen život između posla i porodice.

UNICEF poziva vlasti i kompanije da djeluju odmah i daju prioritet ulaganjima u najranije godine života djece.

Vlasti treba da povećaju dostupne kvalitetne roditeljske programe kao što su časovi roditeljstva ili grupe za podršku, te osigurati univerzalni pristup za sve porodice.

Vlasti su dužne osigurati pristup kvalitetnom obrazovanju u ranom djetinjstvu i brizi za svako dijete; treba da omoguće uslove koji će podržati ravnotežu između posla i porodice za sve njegovatelje.

Preduzeća treba da pruže finansijsku podršku programima za malu djecu i da budu u partnerstvu sa vlastima, kako bi bili integrisani programi podrške roditeljstvu i usvojene politike za dobrobit porodice, kao što je plaćeno slobodno vrijeme za roditelje koji se brinu o bolesnoj djeci ili fleksibilno radno vrijeme, naglasili su iz UNICEF-a u BiH.

federalna.ba/Fena

UNICEF Međunarodni dan igre