Konferencija „Govorimo o mogućnostima i stvaramo ih“ o podršci porodicama i djeci s poteškoćama u razvoju
Konferencija pod sloganom „Govorimo o mogućnostima i stvaramo ih“ okupila je predstavnike ministarstava rada i socijalne politike i UNICEF-a, a sve uz finansijsku podršku Evropske unije. Cilj je unapređenje podrške porodicama i djeci s poteškoćama u razvoju.
Djeca s invaliditetom ne žele biti drugačija od ostale djece u Bosni i Hercegovini, ali okruženje i uvjeti u kojima žive primoravaju ih da se osjećaju drugačijima. Nijedna reforma ne može postati dio sistema ukoliko sistem ne stane iza nje. Predrasude prema osobama s invaliditetom u našem društvu stvorile su okolinu koja nije dovoljno pristupačna svim građanima, što je dovelo do toga da su djeca s invaliditetom često marginalizirana i lišena osnovnih ljudskih prava, uključujući i pravo na socijalizaciju.
Ministar za rad, socijalnu politiku i izbjeglice ZDK-a Antonio Šimunović istakao je da je u tom kantonu veliki broj zahtjeva roditelja za procjenu djece: „Brojnost zahtjeva dovela je do toga da su, osim glavnog stručnog tijela, angažovana i dva dodatna tima pri stručnom tijelu kako bi se na vrijeme obradili svi pristigli zahtjevi“.
Nedostatak svijesti o potrebama djece s invaliditetom prisutan je u mnogim institucijama – i u zdravstvenim i u obrazovnim - iako postoje rijetki, ali inspirativni primjeri koji pokazuju pozitivan pomak. Nažalost, izostaje adekvatna podrška. Porodice pomoć traže od nevladinih organizacija i humanitarnih udruženja, što ukazuje na nedostatak institucionalne brige i sistema podrške.
„Mi želimo da prenesemo poruku da je svako dijete u BiH nama jako važno. Svako dijete je naš resurs i svako dijete, uključujući i djecu s poteškoćama i druge ranjive grupe djece, resurs je koji je neprocjenjiv i zaista ne smijemo sebi dozvoliti da ga izgubimo. Pogotovo je to važno kroz obrazovanje, koje treba da bude kvalitetnije, pogotovo je važno da povećamo obuhvat i kvalitet predškolskog obrazovanja, usluge koje se pružaju kroz zdravstveni sektor, pogotovo u domenu ranog rasta i razvoja. Treba da adresiramo slabe tačke sistema, socijalne i dječije zaštite i treba sve to da posmatramo kao jednu dobru i možda i najbolju investiciju“, kazala je Selma Kazić, voditeljica programa socijalne politike UNICEF-a BiH.
Reformski pristup procjene usmjeren je na ispravljanje nedostataka iz prethodnog pristupa, s ciljem prepoznavanja djetetovih sposobnosti, potreba i interesa jer svako dijete, bez obzira na poteškoće, nosi u sebi neizmjerne mogućnosti i potencijale. Reforma se fokusira na jačanje porodice, prepoznavanje njene snage, kao i resursa društvenog okruženja uz unapređenje stručnog kadra. Sve to ima za cilj omogućiti djetetu i porodici puno uključivanje u život zajednice. Ovo su ključni koraci prema svijetu u kojem bi svi trebali imati jednake šanse za rast, razvoj i napredak.
federalna.ba