Ulaganje u obnovljive izvore energije jedno od ključnih u budućnosti - pozitivna iskustva iz Živinica
Ulaganje u obnovljive izvore energije, trebalo bi biti jedno od ključnih u budućnosti. Naša država potpisnica je Sofijske deklaracije, koja nas obavezuje da svoje zakone uskladimo sa klimatskim zakonima Evropske unije. Ići putem zelene tranzicije, ima za cilj smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, kao i prelazak na obnovljive izvore energije. Bosna i Hercegovina ima potencijal i kada je riječ o zelenoj energiji, pa se upravo zbog toga uspješni Bosanci i Hercegovci, nerijetko odlučuju da svoj kapital i znanje stečeno u zemljama Evrope, ulažu u svoju domovinu.
Anel Hadžić, Bosanac sa adresom u Švicarskoj, više od 10 godina bavi se izgradnjom solarnih elektrana, pa je odlučio da svoje znanje prenese i u Bosnu i Hercegovinu. U Živinicama je otvorio firmu koja se bavi izgradnjom fotonaponskih elektrana, te na ovaj način želi doprinijeti našoj državi na njenom putu zelene tranzicije, kao i jačati privredu Tuzlanskog kantona.
„Za početak upošljavamo negdje oko 10 inžinjera, to je neki, hajde da kažem, onaj početak. Ali naravno da u narednom periodu se nadamo da ćemo zaposliti do 25 inžinjera i naravno struke, montaže, ljudi koji će montirati solarne elektrane“, kaže Hadžić.
Živinice postaju privredni centar Tuzlanskog kantona. Ovaj grad, zbog olakšica koje nudi privrednicima prilikom otvaranja firmi, jedan je od lidera kada je u pitanju registracija novih poslovnih subjekata.
„Mi u Živinicama trenutno imamo, sa sjedištem u Živinicama, 468 firmi, 24 više nego prošle godine. Znači da imamo konstantnost u povećavanju. Sredina smo koja se može pohvaliti da u roku od 24 sata, možemo registrovati obrt u našem gradu“, ističe Began Muhić, gradonačelnik Živinica (SDA).
„Privreda Tuzlanskog kantona puni budžet negdje blizu 80 % samog budžeta, tako da smatram da su oni jedini, ne samo jedan, nego su oni jedini zamajac razvitka Tuzlanskog kantona“, objašnjava Edin Duraković, ministar privrede Tuzlanskog kantona (SDA).
U vremenu energetske tranzicije Bosna i Hercegovina bi trebala da iskoristi potencijal koji ima, kako u tehničkom smislu, tako i ljudskim resursima. Osnivanjem zanimanja koja su usko vezana za solarnu energiju, naša država početi će sigurnim koracima ići ka zelenoj energiji, poručuju ekolozi.
„Od ove godine, znači 2024/25, kreće obrazovanje trogodišnjeg smjera, osoba koje će nakon završetka škole moći da montiraju na krovove ali i da to instaliraju, odnosno da povežu elektroniku u sistem, u mrežu“, naglasila je Džemila Agić, direktorica Centra za ekologiju i energiju Tuzla.
Ulaganje u privredu, naročito ako riječ o ulaganjima u zelenu energiju, zasigurno je jedan od sigurnih pravaca kretanja, koji našu državu neminovno vodi ka svemu onome što od nas zahtijeva Evropska unija. Živinice sa svojim pozitivnim iskustvima u oblasti poduzetništva, trebale bi biti primjer i drugim lokalnim zajednicama, kako kvalitetna ekonomija i rast izvoza stvara, kako Živinice često nazivaju, grad milionera.
federalna.ba