videoprilog Dine Durmića (Dnevnik 2)

Ukopati ubijenog člana porodice najteža je posljedica genocida

Za kolektivnu dženazu i ovogodišnji ukop u Srebrenici 11. jula spremni su posmrtni ostaci 14 žrtava genocida. Ni oni nisu kompletni, već pojedini dijelovi, koji su godinama sakupljani iz niza grobnica. Za posmrtnim ostacima oko hiljadu žrtava još se traga. Još jedan 11. juli majkama Srebrenice i svim preživjelim žrtvama genocida pojačat će bol s kojom svakodnevno žive.

Bol i tuga majki Srebrenice nikada ne jenjavaju. Svaki juli im je, kažu, težak i pred svaki podjednako naviru bolna sjećanja. Fadili Efendić u genocidu u Srebrenici ubijeni su suprug Muhamed i sin Fejzo. Njihovi nekompletni posmrtni ostaci ukopani su u mezarju Memorijalanog centra. Fadili su to bili najteži dani.

“Znam kako je bilo meni i kako je svima. Svi žele da njihova djeca imaju obilježje, gdje su njihove kosti, da može doći majka dok je živa ili sestra, brat, ko ima koga - da dođe na mezar da prouči Fatihu. Ako nema obilježja kao da nije ni živio”, priča nam ona.

Svaki dan Fadila Efendić obilazi mezare svojih najmilijih. U tome pronalazi smiraj.

“Da mi je neko rekao '95. kad nije bilo moga Fejze - nije došao, nije Hamed došao, tolika familija, sve su to moja braća, da ću živjeti i dočekati 29. godišnjicu, ja bih rekla da to ne može biti istina, da ja to ne mogu izdržati”, govori Fadila.

Mnoge majke u proteklim godinama napustile su ovaj svijet, a da nisu pronašle posmrtne ostatke svojih najmilijih. Pronaći koste ubijene djece jedna je od najtežih posljedica genocida.

“One su sretne kada dočekaju za svoga života da ukopaju svoga sina ili svoje sinove. To su ogromne posljedice genocida i to je nešto što slama srce svakog normalnog čovjeka, a onaj do koga ne dopire ta posljedica genocida nije, na kraju krajeva, ni čovjek”, ističe Damir ef. Peštalić, potpredsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.

Aktivnosti Organizacionog odbora za ovogodišnju dženazu i ukop u Srebrenici privode se kraju.

“Ono što je trebalo da se po dinamičkom planu odradi do ovog datuma odrađeno je po izvještaju predsjednika Pododbora, sve ide svojim tokom i ostalo je još dvije nepune sedmice da budu završene i ostale aktivnosti koje su planirane”, kaže Hamdija Fejzić, predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice.

Problem finansiranja Fondacije za obilježavanje godišnjice genocida koje je prije nekoliko dana iznio Fejzić, poručuje – nije ništa novo niti se odnosilo na određenu instituciju i pojedinca. No, reagovao je federalni premijer uz jasnu poruku da obilježavenje nije upitno te da je Vlada Federacije osigurala najznačajnija sredstva ikada.

federalna.ba

genocid u Srebrenici Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici Srebrenica
negiranje genocida genocid u Srebrenici Radovan Višković Ramiz Salkić
0 03.07.2024 21:25
Srebrenica ekološka katastrofa Banja Guber
0 03.07.2024 18:25
genocid u Srebrenici Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici New York
0 30.06.2024 19:36
Nermin Alivuković genocid u Srebrenici Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici
0 30.06.2024 19:12
London genocid u Srebrenici Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici Marš mira
0 30.06.2024 18:10
Srebrenica žrtve genocida genocid Radislav Krstić
0 25.06.2024 20:43