UEFA Liga šampiona: Atletico Madrid slavio protiv Leipziga
(Izvor: AA)

Fudbaleri Atletico Madrida večeras su u prvom kolu UEFA Lige šampiona na domaćem terenu rezultatom 2:1 savladali RB Leipzig.

Prvo poluvrijeme ponudilo je odličan fudbal na stadionu “Metropolitano“ u Madridu. Već na samom otvaranju, u četvrtoj minuti, Leipzig je šokirao domaćina i stigao u vodstvo preko Benjamina Šeška. No, Atletico se brzo oporavio od šoka i preuzeo kontrolu na terenu. Pritisak domaćina isplatio se u 28. minuti kada je Antoine Griezmann uspio pogoditi za izjednačenje.

Drugo poluvrijeme je donijelo dosta izjednačen fudbal, oba tima su imala nekoliko izglednih situacija, ali nisu uspijevali pronaći put lopti do mreže sve do 90. minute kada je Jose Gimenez fenomenalno reagovao na centaršut Griezmanna i pogodio glavom za veliku pobjedu Atletica.

Rezultati prvog kola večerašnjih utakmica: Crvena zvezda – Benfica 1:2, Feyenoord – Bayer Leverkusen 0:4, Atalanta – Arsenal 0:0, Atletico Madrid – RB Leipzig 2:1, Brest – Sturm Graz 2:1, Monaco – Barcelona 2:1.

Rezultati prvog kola utakmica igranih u utorak i srijedu: Juventus – PSV Eindhoven 3:1, Young Boys – Aston Villa 0:3, Milan – Liverpool 1:3, Bayern – Dinamo Zagreb 9:2, Real Madrid – Stuttgart 2:1, Sporting – Lille 2:0, Bologna – Shakhtar 0:0, Sparta Prag – RB Salzburg 3:0, Celtic – Slovan Bratislava 5:1, Club Brugge – Borussia Dortmund 0:3, Manchester City – Inter 0:0, Paris Saint-Germain – Girona 1:0.

Novi format takmičenja

Liga šampiona od ove sezone igra se u novom formatu. Svih 36 klubova bit će u istoj ligi, a svaki klub odigrat će osam utakmica. Svih osam utakmica odigrat će protiv različitih protivnika, i to četiri susreta na domaćem i isto toliko na gostujućem terenu. Osam najboljih klubova iz ligaškog dijela plasirat će se direktno u osminu finala. Ekipe plasirane od 9. do 24. mjesta razigravat će za ulazak u osminu finala. Ostali ispadaju iz Evrope.

Prvo kolo Lige šampiona igrat će se u periodu od 17. do 19. septembra, a posljednje, osmo, 29. januara 2025. godine.

Nokaut faza takmičenja počinje 11. februara, a finale je zakazano za 31. maj na Allianz Areni u Minhenu.