Udruženje poslodavaca FBiH: Val otpuštanja će biti nastavljen, a cijene će rasti

Prilog: Ermina Jalimam

 

Udruženje poslodavaca Federacije BiH organizovalo je u Sarajevu konferenciju za novinare sa koje su uputili apel vlastima na svim nivoima da se zaustavi pritisak na poslodavce kroz poboljšanje poslovnog ambijenta, prvenstveno hitno usvajanje fiskalnih zakona. Predviđaju da će val otpuštanja biti nastavljen, cijene će rasti, a izrazili su veliku zabrinutost za izvozni sektor.                    

Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Adnan Smailbegović istakao je da su već vidljive negativne posljedice  Odluke Federalne vlade o iznosu najniže plate. Inflacija je već vidljiva kao i značajan broj otkaza, što će sigurno povećati sivu ekonomiju. Dugoročno je najbolnije, to će zaustaviti ili usporiti rast privrede, rekao je Smailbegović i pozvao Vladu na hitno usvajanje fiskalne reforme na koju se dugo čeka, a to što Vlada odugovlači zbog nekoliko ključnih problema, kazao je:

“Fiskalizacija je dobar način i model, mi to podržavamo, to je smanjenje i borba protiv sive ekonomije. Javni sektor je druga stavka – imamo najveći javni sektor u Evropi. U Evropskoj uniji je 16 posto zaposlenih u javnom sektoru, a kod nas postoje dva različita podatka – jedan je 43 posto, a drugi 34 posto – oba su katastrofa. Javni sektor jede sve što realni sektor i naši građani uplate u budžet. Odnos penzionera i zaposlenih je nepovoljan. Mi smo drugi najgori u Evropi s odnosom 1,15, skoro smo došli na nivo 1:1. Prosjek Evrope je 1,7 i da bismo ga stigli, treba nam novih 250.000 radnika koji bi radili u realnom sektoru ili da se 100.000 iz javnog prebaci u realni sektor i zaposli još 150.000 u realnom sektoru. To je jako izazovno i razumijem Vladu što odugovlači. Pozivamo Vladu da održi obećanja koja su nam javno dali. Ove fiskalne reforme će sigurno biti bolne za neke, ali je to jedini izlaz iz ove situacije.”

“Povećanje minimalne plate je uredu, ali djeluje kao bačena bomba koja je pokrenula dijalog o izmjeni fiskalnih i parafiskalnih nameta što je dobro“, kazala je Snježana Köpruner. Kao jedan od najvećih izvoznika u našoj zemlji, izrazila je veliku zabrinutost za izvozni sektor zbog pada ekonomije u Njemačkoj, ali i uvođenja taksi na CO2 Bosni i Hercegovini od naredne godine. Izdvojila je i problem na koji se ukazuje proteklih mjeseci:

„Sljedeći problem koji imamo je sva naša roba koju napravimo treba ići uglavnom u Evropsku uniju i tu se dešava da vozači iz BiH ne mogu provesti više od 90 dana, što znači da ne mogu putovati. Time je nanesena prilično velika šteta i prijevoznicima i izvoznicima. Nadamo se da bi Vlada mogla u jednom razgovoru sa EU to riješiti, inače ćemo morati tražiti transportne firme iz Evropske unije.“

Mujo Hasić, vlasnik i direktor firme Variplast Gračanica, rekao je da se na zavodima za zapošljavanje nalazi 250 hiljada nezaposlenih, ali da niko ne zna koliko njih zaista traži posao, dok poslodavci istovremeno ne mogu doći do odgovarajuće radne snage:

“Oni ne rade svoj posao, te zavode treba preimenovati u zavode za evidenciju nezaposlenih. Pitanje za sve nas, gdje se ti radnici nalaze? U sivoj? Ili rade na crno u BiH ili rade ne crno u inostranstvu.”

Almedin Kadrić, direktor velikog bh. trgovačkog lanca Peni, kazao je da podržavaju inspekcijske organe u nadzoru prilikom formiranja marži. Trgovci su čuli zahtjeve potrošača nezadovoljnih visokim cijenama, međutim, tvrdi:

“Moramo biti svjesni troškova koji utiču na formiranje nabavnih cijena, ali operativnih troškova koji nisu u kalkulaciji nabavke, ali se moraju kalkulisati prilikom formiranja maloprodajnih cijena. Troškovi zaposlenih prelaze procenat od 50% troškova ukupnih kod svih trgovaca, nakon toga su troškovi energenata, el. energija, gorivo, i ostali troškovi na koje trgovci ne mogu uticati.”

Prognoze nisu optimistične. Poslodavci apeluju na što skorije donošenje fiskalnih zakona, smanjenje doprinosa i rasterećenje privrede. Također pozivaju da se počne razmišljati i o izmjenama Zakona o radu kojim bi bilo omogućeno da se s radnikom, kao u Evropskoj uniji, dogovara bruto plata.