Prilog Sanele Hodžić

UČESTALA ZLOUPOTREBA JAVNIH RESURSA U PREDIZBORNOJ KAMPANJI, SANKCIJE IZOSTAJU

Lokalni izbori u Bosni i Hercegovini sve su bliže, a politička kampanja ulazi u svoju završnicu. Zloupotreba javnih sredstava i resursa bilježi se u gotovo svakoj lokalnoj zajednici. Za podršku kandidata koriste se javna sredstva, prostorije javnih poduzeća, zloupotrebljavaju se javne manifestacije za promociju, dok sankcije izostaju. Mnogi su mišljenja da je potrebno više nadzora nad trošenjem budžeta u izbornoj godini.

Da bi osigurali što veću podršku na predstojećim izborima, političari, evidentno je, koriste sve resurse. Iako je izmjenama Izbornog zakona prvi put zabranjena indirektna kupovina glasova kroz pružanje jednokratne pomoći građanima, po ovoj odredbi još niko nije sankcioniran, navode iz Transparency Internationala Bosne i Hercegovine. Viši istraživač/saradnik za pravne poslove Damjan Ožegović kaže da su CIK-u podnijeli 90 prijava te podsjeća da su za dva i po mjeseca predizbornog perioda svi nivoi vlasti, kroz jednokratna davanja penzionerima i drugim kategorijama, podijelili gotovo 60 miliona maraka.

„Od službenog početka izborne kampanje dobijali smo nekoliko odluka po prethodnim prijavama i, nažalost, ono što moram naglasiti jeste da Centralna izborna komisija još uvijek kažnjava samo prijave za preuranjenju izbornu kampanju, dok za ono ključno, zloupotrebu javnih resursa, još nema sankcija.“

Na službenoj stranici Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine objavljeno je da su zaprimili 119 prigovora za zloupotrebu javnih resursa u izborne svrhe. Član CIK-a Vlado Rogić još na početku zvanične izborne kampanje izjavio je:

„Po našem sudu, bez obzira ako je općinsko ili gradsko vijeće dalo donacije za maturalna putovanja za udruge umirovljenika i tako dalje, iako je to prvi put, ne mora značiti da je zlouporaba.“

Ako u CIK-u ostanu pri ovakvom tumačenju, bojimo se da niko neće biti sankcioniran, ističu u Transparencyu. Srđan Ostojić, iz Koalicije "Pod Lupom" upozorava da su političke stranke dovoljno vješte da prikriju zloupotrebe.

"Posebno treba istaći rad javnih službenika u kampanji za vrijeme radnog vremena gdje se zloupotrebljavaju i prostorije javnih ustanova i tamo se odvijaju neke aktivnosti, koje po zakonu ne bi smjele da se događaju u tom periodu."

Pored zloupotrebe javnih sredstava i resursa, uveliko se zloupotrebljavaju i infrastrukturni radovi, koji su i dalje najčešći oblik ponašanja javnih funkcionera. Vrijednost uočenih javnih radova, koji su započeti ili se završavaju u predizbornom periodu, iznosi 600 miliona maraka. Pored toga, evidentiran je i 41 primjer zloupotrebe djece u političke svrhe. Samo prvog dana škole zabilježen je 21 slučaj gdje su funkcioneri zloupotrijebili učenike osnovnih škola za vlastitu promociju i vođenje izborne kampanje, kaže Damjan Ožegović iz Transparency Internationala.

„Prvi dani kampanje zapravo su obilježeni zloupotrebom djece u političke svrhe, jer su se poklopili s prvim danima škole, gdje su razni funkcioneri na raznim nivoima iskoristili taj dan za posjete školskim ustanovama i za fotografiranje s djecom.“     

Izborna kampanja ulazi u svoju završnicu. U posljednjoj sedmici pred lokalne izbore 6. oktobra stručnjaci ne vjeruju da će se desiti nešto posebno, jer je većina glasača već odlučila.

Podgorica kotor Crna Gora izbori
0 29.09.2024 21:34
Rukomet Izviđač Čelik
0 29.09.2024 19:33
Moamer Kasumović pedofili registar pedofila Crna Gora
0 29.09.2024 19:10
USK Bihać Kantonalna bolnica dr. Irfan Ljubijankić Kantonalna bolnica Bihać Unsko-sanski kanton
0 29.09.2024 18:08