videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

U Tuzli predstavljeni projekti Fonda za zapošljavanje invalida

U Tuzli je prezentiran projekt Pravo na rad i zapošljavanje invalidnih osoba, koji uključuje javne pozive koje je raspisao Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Do sada je putem Fonda, kroz različite programe, uposleno oko 5.300 osoba s invaliditetom.

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom FBiH raspisao je javne pozive za: zapošljavanje osoba s invaliditetom, razvoj privrednih društava za njihovo zapošljavanje te profesionalnu rehabilitaciju. Ukupni budžet je oko pet i po miliona maraka. Osim u Tuzli, promocija je planirana u još dvadesetak lokalnih zajednica.

“Želimo puno više aplikacija s područja Tuzlanskog kantona. Mislimo da poslodavce treba dodatno podstaći, zainteresovati, da zapošljavaju osobe s invaliditetom jer su se oni pokazali kao izuzetno dobri radnici. S druge strane, smatram da osobe s invaliditetom nemaju dovoljno informacija”, kaže Sabina Zupčević, predstavnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

Zakonskom regulativom na nivou Federacije je uređeno da poslodavci imaju obavezu na svakih 16 radnika zaposliti jednu osobu s invaliditetom. Ako to nisu u mogućnosti, dužni su u Fond uplaćivati određenu novčanu naknadu, koja će biti iskorištena za njihovo zapošljavanje putem Fonda. No, benefite Fonda, ipak, ne mogu koristiti svi invalidi, jer aplicirati mogu samo oni s minimalno 60% invaliditeta.

“U Tuzlanskom kantonu otprilike 90% je to zaokruženo da vrlo mali broj tih RVI koji na neki način mogu da apliciraju. Ali mi pokušavamo da nađemo način da se to spusti ispod 60%, onda bismo veći broj RVI, odnosno i zdravijih i sposobnijih RVI, mogli uposliti”, ističe Fahrudin Hasanović, predsjednik Saveza RVI TK-a.

Za izmjene lobiraju i putem resornog kantonalnog ministarstva, koje na redovnom godišnjem nivou izdvaja sredstva za zapošljavanje.

“Imamo programe zapošljavanja i samozapošljavanja u iznosu od 1,3 miliona maraka, gdje poslodavci mogu aplicirati najviše za tri uposlenika na ova sredstva. Međutim, i pored ovog programa zapošljavanja imamo i program samozapošljavanja”, navodi Fedahija Ahmetović, kantonalni ministar za boračka pitanja (PDA).

Bez obzira na milionska izdvajanja za finsnsiranje ili sufinansiranje različitih programa i dalje je ova populacija na margini tržišta rada. Razlog je prvenstveno u tome što poslodavci ne poštuju zakonske odredbe koje štite pravo na rad osoba s invaliditetom, složili su se učesnici okruglog stola.

federalna.ba/Mirela Čanović

RVI osobe sa invaliditetom osobe s invaliditetom Tuzla