videoprilog Željke Mihaljević (Federacija danas)

U Livnu 4. Međunarodni simpozij o inkluziji u zajednici

Zahvaljujući multietničkim inkluzivnim vrtićima iz Mostara i Livna, „Sunčani most“ i „Sunčani most II“, te njihovom osnivaču austrijskoj nevladinoj socijalnoj organizaciji Diakoniewerk, Livno je bilo mjesto u kojemu se na 4. Međunarodnom simpoziju moglo naučiti nešto više o perspektivi inkluzije u zajednici i metodama koje mogu pomoći u tom procesu.

Projekt financiran od strane Saveznog ministarstva za socijalna pitanja, zdravlje, njegu i zaštitu potrošača Republike Austrije okupio je predavače i ugledne stručnjake iz BiH i susjednih zemalja. 

Način na koji se neko društvo odnosi prema najranjivijim skupinama, osobito djeci s različitim poteškoćama u razvoju, govori o civilizacijskom stupnju razvoja koje je dosegnulo to društvo. Nažalost, Bosna i Hercegovina na tom planu mora učiniti još mnogo, te je svaki korak naprijed, ma kako se činio malen, zapravo velik i važan. 

“Stvarno rijetko imamo priliku za stručno usavršavanje bilo koje vrste tako da nam je čuti ono što se događa u svijetu i napredovati i nadograđivati znanje itekako potrebno", istakla je Tina Mihaljević, ravnateljica vrtića Sunčani most II, Livno.   

“Sa našeg stajališta je to jako važno jer se znanost i praksa međusobno isprepleću, pedagoškim djelatnicima daje novi elan za sutrašnji novi dan i njihov rad sa djecom, osobito sa teškoćama u razvoju”, rekla je dr. Daniela Palk, članica Uprave Diakoniewerk. 

Zbog komunikacijskih specifičnosti koje često ostaju nezamijećene, javljaju se nepoželjni i neprimjereni oblici ponašanja, te je primjena potpomognute komunikacije od iznimne važnosti. 

“Dajemo još jedan alat u radu kako bismo se bolje nosili sa svim onim što svakodnevica donosi onima koji imaju u porodici, ili u profesionalnom radu, osobu s teškoćama u razvoju, sa složenim komunikacijskim potrebama, bilo da su one nastale nakon rođenja, u kasnijoj životnoj dobi itd.”, rekla je dr. sc. Amela Ibrahimagić, profesorica na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu u Tuzli. 

Za osamdeset sudionika iz BiH i susjednih zemalja simpozij je bio prigoda za razmjenu iskustava i početak suradnje.  

“Mislim da bismo trebali puno bolje surađivati jer imamo vrlo slične probleme, sa vrlo sličnim stvarima se nosimo i čak imamo i djecu koja dolaze na procjenu iz cijelog ZHK, tako da mislim da je vrlo važno da se povežemo", navela je Tanja Mravak, defektologinja u Centru za autizam u Splitu. 

Predstavljeni su i pozitivni primjeri inkluzije u obrazovanju te naglašena potreba  stalne edukacije svih onih koji rade s najranjivijim dijelom društva, djecom s poteškoćama u razvoju. 

federalna.ba

Livno međunarodni simpozij inkluzija