videoprilog Željke Mihaljević (Federacija danas)

Treći agro-turistički sajam u Livnu okupio 22 izlagača iz nekoliko gradova

U okviru višednevnog obilježavanja Dana Grada, u Livnu je na centralnom gradskom trgu organiziran 3. Sajam prehrambeno-poljoprivrednih proizvoda, obrta, tradicionalnih zanata i turizma pod nazivom Agro-Tour Livno 2024.

Unatoč vjetrovitom vremenu, sajam je okupio 22 izlagača s područja Livna i ostalih gradova u Bosni i Hercegovini, tako da je već sada izvjesno kako polako prerasta u regionalni događaj.

„Smatram da su ove godine štandovi bogatiji ponudom. Najviše je meda i sira, kao što i priliči Gradu Livnu. Sa Zavodom za hranu i veterinarstvo Kantona 10 već drugu godinu radimo ocjenjivanje kvalitete meda“, kazala je Ivana Markov, pomoćnica za gospodarstvo, inspekciju, lokalni razvoj i investicije Grada Livna.

„Da snažnije povežemo Grad Livno sa svima koji u Livnu nešto rade, od naših gospodarstvenika, OPG-ova, s naglaskom na agro-tour, povezivanjem OPG-ova i turizma, koji u našem gradu iz dana u dan raste, a kroz Turističku zajednicu u što skorije vrijeme ćemo napraviti još snažniju poveznicu“, poručio je Darko Čondrić, gradonačelnik Livna.

„Uvijek je lijepo imati ovakve sajmove, da se nešto dešava, a i pomaže u prodaji. Proizvodimo livanjski sir od ovčijeg i kravljeg mlijeka, kačkavalj, provaru i maslac. Imamo svoje ovce, krave, radimo od svoga mlijeka - od početka pa do kraja, baš smo zaokružena priča“, priča Irma Burkić iz Poljoprivrede „Ecolife“ Livno.

Podršku ovakvim manifestacijama redovito pruža i Mljekara Livno, koja je uz razne vrste sireva za degustaciju izložila i pravu gromadu od sira, tešku oko 19 kilograma.

„Oko 200 litara mlijeka je bilo potrebno da se napravi ovaj sir. On nije za prodaju, ide na degustacije, na promocije, na druženja“, kaže Zdravko Markov, direktor prodaje Mljekare Livno.

Dodijeljene su i diplome za kvalitetu meda. Među 30 uzoraka najveće priznanje ”Zlatna pčela” pripalo je medarima iz Glamoča i Posušja. U čemu je tajna njihove proizvodnje?

„Naš med na cijelom području je najkvalitetniji. Svaki med je zlatni ako mu se ništa ne radi i kako ga pčela napravi, nemoj ga dirati i bit će najbolji“, ističe Slavko Buljan iz Glamoča, dobitnik „Zlatne pčele“ za cvjetni med.

„Tajna je u radu. Ja sam seleći pčelar, imam pet prikolica koje razvozim po terenu. Ostavim SMS vage i one meni jave kakvo je stanje. Na osnovu tih vaga premještam ostale košnice“, priča Ivan Galić iz Posušja, dobitnik „Zlatne pčele“ za med medljikovac.

No, tajna je i u paši, jer med za koji je dobio priznanje, pčele su proizvele na Ravanjskom polju u općini Kupres. Vjerni sudionici ovakvih manifestacija su učenici i nastavnici iz Srednje strukovne škole koji su, uz prezentaciju svojih proizvoda, posjetiteljima mjerili tlak i razinu šećera u krvi.

federalna.ba

AGRO-TOUR LIVNO Livno