Snijeg i kvarovi paralizirali USK: obustavljena nastava, problemi sa strujom i saobraćajem
Zbog pogoršanih vremenskih prilika i prekida u snabdijevanju električnom energijom, nastava u školama širom Unsko-sanskog kantona privremeno je obustavljena. Odluku je donio kantonalni ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta Denis Osmankić, koji je obavijestio roditelje, učenike i školsko osoblje da će se nastava nastaviti tek kada se steknu sigurni uslovi za rad.
Nadležne institucije poručuju da će javnost biti pravovremeno informisana o ponovnom početku nastave, nakon stabilizacije situacije na terenu i osiguravanja osnovnih uslova u školama.
Zbog snijega i otežanih uslova na cestama, uvedena su i ograničenja u saobraćaju. Teretnim vozilima težim od 7,5 tona zabranjen je prolazak na dionici Bihać – Bosanski Petrovac, na području Ripača i Ripačkog klanca.
Iz Civilne zaštite navode da su, na osnovu upozorenja nadležnih meteoroloških službi, sve općinske službe stavljene u stanje pripravnosti, zajedno s direkcijama cesta i komunalnim preduzećima. Posebno teška situacija zabilježena je u Bosanskoj Krupi, gdje su obilne snježne padavine uzrokovale pad stabala i dodatne prekide u saobraćaju, čime su otežani svakodnevni život i kretanje građana.
Prema informacijama iz JKP „Komrad“ d.o.o. Bihać, zimska služba je na terenu od kasnih večernjih sati i bez prekida interveniše na čišćenju ulica i pješačkih zona u urbanom dijelu grada. Već u ranim jutarnjim satima osigurana je prohodnost glavnih saobraćajnica, prilaza javnim ustanovama, kao i najfrekventnijih pješačkih komunikacija.
Iako se saobraćaj trenutno odvija bez većih zastoja, vožnja je otežana zbog snijega na kolovozima.
Zabilježen je i povećan broj kvarova na javnoj infrastrukturi, što se dovodi u vezu s težinom snježnog pokrivača.
Nadležni apeluju na građane da budu dodatno oprezni, posebno da izbjegavaju kretanje ispod stabala i u blizini elektroenergetske mreže, te zahvaljuju na razumijevanju i strpljenju tokom trajanja otežanih vremenskih uslova.
Fena/federalna.ba