U BiH svaka druga žena bar jednom u životu bude žrtva nasilja
(Izvor: federalna.ba/Sanel Kajan)

U BiH svaka druga žena bar jednom u životu bude žrtva nasilja

U okviru projekta "Prekinimo ćutanje - Unapređenje odgovora na seksualno nasilje u BiH", u Mostaru je danas provedena akcija dijeljenja promotivnog materijala kojim se javnost upozorava na seksualno nasilje, koje je sve više prisutno. Bosna i Hercegovina se kao potpisnica Istanbulske konvencije obavezala da uspostavi specijalizovane krizne centre za žrtve silovanja, odnosno centre za žrtve seksualnog nasilja koji obezbjeđuju usluge ljekarskog i forenzičkog pregleda, podršku u slučaju traume i savjetovanje. Godišnje, više od 300 žena i djevojčica u BiH prijavi neki oblik seksualnog nasilja. 

„Statistike pokazuju da svaka druga ženska osoba u BiH starija od 15 godina u svom životnom vijeku barem jednom bude žrtva nekog oblika nasilja. Seksualnog ponajviše. Mnogo je razloga zašto se to ne prijavljuje. Mnogo takvih obrazaca ponašanja koji jesu seksalno uznemiravanje ili silovanje kod nas se i ne prepoznaje kao takvo, i samim tim se ne reaguje“, kaže Arnela Buzaljko, glasogovornica Udruženja „Žena BiH Mostar“. 

U istraživanju stavova žena o rasprostranjenosti seksualnog nasilja u BiH, koje su sprovele fondacije “Lara” iz Bijeljine i Fondacija lokalne demokratije iz Sarajeva tokom prošle godine, svaka treća žena od 150 ispitanih izjavila je da poznaje osobu iz svog okruženja koja je preživjela seksualno nasilje koje nije prijavila policiji. Kada je u pitanju izricanje kazni za počinioce silovanja i drugih djela seksualnog nasilja, 86,7 odsto ispitanih smatra da su one uglavnom niske i neodgovarajuće težini zločina, a najniže povjerenje iskazano je u sudove i tužilaštva.

„U kampanji „Prekinimo ćutanje tražimo“ oštrije kazne za počinioce seksualnog nasilja, usklađivanje domaćih krivičnih zakona sa Istanbulskom konvencijom u definiciji krivičnog djela silovanja, promjenu prakse opravdavanja i amnestiranja seksualnih nasilnika, socijalnu i zdravstvenu zaštitu i pristup pravdi za žrtve te otvaranje kriznih centara za žrtve silovanja“, navodi  Amela Burić Ovnović, pravnica. 

Ulične akcije će biti organizovane u Sarajevu, Bijeljini, Brčkom, Bihaću, Banjaluci, Modriči, Tuzli, Zenici i Mostaru pod sloganom Prekinimo ćutanje - žrtve seksualnog nasilja trebaju podršku, pravdu i zaštitu.

federalna.ba/Sanel Kajan

Mostar BiH akcija seksualno nasilje
akcija krijumčarenje migranata
0 24.04.2024 08:49
Mostarski sajam Sajam gospodarstva Mostar
0 20.04.2024 17:16
Ambasada SAD Srebrenica BiH genocid
0 19.04.2024 19:13