Tuzla domaćin izložbe 'Eros i Thanatos' renomiranog umjetnika Tomislava Ostoje

videoprilog Mirele Čanović (Federacija danas)

Izložba „Eros i Thanatos“, koja obuhvata slike i skulpture renomiranog hrvatskog akademskog likovnog umjetnika Tomislava Ostoje, otvorena je u Umjetničkoj galeriji „Kristijan Kreković“ pri Franjevačkom samostanu u Tuzli.

Dualitet života i smrti

Izložba „Eros i Thanatos“ sadrži 30 slika i sedam skulptura kroz koje autor istražuje dualitet života i smrti, tematizirajući nagon za životom i iskustvo prolaznosti, uz povezivanje religijskog i svjetovnog.

Historičarka umjetnosti Amra Ćebić pojasnila je umjetnički pristup autora.

„Koristi se prije svega apstrakcijom više nego figuracijom kako bi govorio o ovim procesima. Njegove slike možemo posmatrati kao nastavak priče njegovih skulptura, gdje je kroz nekoliko boja, jednostavne linije i oblike zaokružio jednu kompleksnu priču“, kazala je Ćebić.

Umjetnik bogatog opusa

Tomislav Ostoja spada u red renomiranih hrvatskih  likovnih umjetnika sa bogatim opusom, koji izlaže čak i u svojim devedesetim godinama. Ipak, likovna publika u našoj zemlji do sada se nije imala priliku često susretati s njegovim djelima.

Inicijator izložbi u Bosni i Hercegovini Damir Barešić istakao je značaj ovog predstavljanja.

„Ima jednu veliku donaciju u Čapljini, što je bio njegov prvi ulazak u Bosnu i Hercegovinu, ali ovakav način, odnosno seriju ozbiljnih izložbi, do sada nije imao“, izjavio je Barešić.

Saradnja i organizacija

Organizaciju izložbe podržali su i partneri iz Hrvatske, što je omogućilo da se djela predstave i tuzlanskoj publici.

Predsjednik Hrvatskog kulturnog društva Napredak – Glavna podružnica Tuzla Ivica Kovačević izrazio je zadovoljstvo realizacijom projekta.

„Drago mi je da smo uz pomoć naših prijatelja iz Napretka iz Zagreba uspjeli upriličiti ovu izložbu u Tuzli i da će naši građani moći vidjeti dio onoga što je Tomislav Ostoja stvarao tokom svog života“, rekao je Kovačević.

Izložba „Eros i Thanatos“ u Tuzli bit će otvorena naredne dvije sedmice, nakon čega će je imati priliku vidjeti i ljubitelji likovne umjetnosti u Sarajevu.

federalna.ba

Tomislav Ostoja Tuzla