Tužilaštvo BiH širi istragu: Debevec primio auto i sat na poklon
Sudsko vijeće Suda Bosne i Hercegovine odlučuje o produženju pritvora za još mjesec dana Ranku Debevcu, suspendiranom predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine, i Osmanu Mehmedagiću, bivšem direktoru OSA-e. Razlozi - mogući utjecaj na svjedoke i prikrivanje dokaza. S druge strane, obrana zahtijeva odbacivanje prijedloga jer, tvrde, nije dostavljen u zakonskom roku. Na ročištu novi svjedoci, ali i veoma zanimljivi detalji cijele priče.
Do sada poznata djela: zloupotreba položaja, krivotvorenje službenih isprava, prisluškivanje sudija i tužilaca - za koje se sumnjiče Ranko Debevec i Osman Mehmedagić zahtijevaju još vremena Tužilaštva. Svako vještačenje telefona i dokaza donosi i nove svjedoke. Tužilaštvo je za Osmana Mehmedagića, na ročištu, navelo da je organima pravosuđa dobro poznat po kriminalnim radnjama, Denis Stojnić u svojstvu svjedoka ispričao da je imao počasnu legitimaciju OSA-e i da je po nalogu Mehmedagića palio vozila i premlaćivao ljude. Ipak, za suspendovanog predsjednika Suda Bosne i Hercegovine Tužilaštvo zbog novih otkrića traži i proširenje istrage.
“U cilju pribavljanja imovinske koristi, znajući da se pred Sudom Bosne i Hercegovine vodi veći broj upravnih sporova u kojima je tužena stranka u postupku Autosalon Kramar d.o.o. Ljubuški, a nakon što su mu predstavnici društva Autosalon Kramar na sastanku u Istočnom Sarajevu ponudili nagradu u vidu putničkog motornog vozila kako bi korištenje svog službenog i uticajnog položaja pogodovao u sudskim sporovima pred Sudom Bosne i Hercegovine, Ranko Debevec je isto prihvatio te sam izabrao vozilo. Nakon što se s potraživanim Zdravkom Mamićem sastao u blizini Gruda u ugostiteljskom objektu Konoba Dado isti prihvatio od Zdravka Mamića nagradu u vidu ručnog sata u vrijednosti preko 15.000 eura kako bi mu pomogao u ekstradicionim predmetima pred Sudom Bosne i Hercegovine”, navela je Bojana Jolović, tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Uz navedeno, istragu proširuju i prema svjedočenju jedne od uposlenica Suda Bosne i Hercegovine, ali je zbog njene zaštite, jer se istraga odnosi i na Zakon o ravnopravnosti spolova, taj dio bio zatvoren za javnost.
Inače, automobil koji tužiteljica navodi papirima pripada svastici Debevca, ali Debevec i njegova odbrana tvrde da je uredno plaćen i da nije nikome pogodovao. Isto kaže i za sat koji je preko posrednika dobio od Zdravka Mamića. Ipak, Mamić je, navodno, rekao da je u tom periodu znao da je dobro imati predsjednika Suda na svojoj strani.
Dok odbrana tvrdi da sastanak u Grudama nije dogovaran i da je to bio slučajan susret, Tužilaštvo dolazi do još jednog otkrića. Većina službenih putovanja i naloga Debevca označavani su kao povjerljivi te o njima još nemaju podatke. Debevec to objašnjava brigom za sigurnost, jer je zbog štednje imao samo jednog vozača, dok su njegove kolege koristile i 5-6 vozila pratnje. Također, Tužilaštvo otkriva i da je Debevec bio u kući osuđivanog kriminalca Đorđa Ždrale. A odbrana i Debevec kažu da nije tu održavao sastanak kojem je prisustvovala i advokatica i članica VSTV-a Duška Bogojević, već da je s prijateljem Muhamedom Ajanovićem, inače dekanom Stomatološkog fakulteta u Sarajevu, došao vidjeti pse, ne znajući kod koga ide. Iz Tužilaštva svakako traže produženje pritvora zbog saslušanja svjedoka i mogućeg ometanja istrage. Međutim, odbrana negoduje.
“Tužitelj je dužan da podnese obrazložen prijedlog za produženjem pritvora Sudu najkasnije pet dana prije isteka roka iz rješenja o pritvoru. U ovom slučaju to nije učinjeno, nije ispoštovan ovaj rok. Tužilac je prijedlog podnio 13. 2. i to pred istek radnog vremena”, kazala je Mirna Avdibegović, advokat Ranka Debevca.
Avdibegović objašnjava i da je do sada bilo dovoljno vremena, te za svog klijenta traži odbacivanje ili kućni pritvor. Isto traži i Nermin Mulalić, advokat Osmana Mehmedagića. On obrazlaže da, kada je u pitanju njegov klijent, nema novih stavki. Kako god, prijedlog upućen, konačna odluka na Sudu Bosne i Hercegovine, a istraga i tri mjeseca nakon hapšenja dvojca, bit će nastavljena, s mogućnošću otkrivanja i novih imena i dokaza.
federalna.ba