Tužilaštvo BiH formiralo predmet zbog sprečavanja hapšenja, i banjalučko tužilaštvo se sprema
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet protiv 20 osoba koje su, kako je navedeno u izvještaju, spriječile službene osobe u obavljanju službenih dužnosti, prilikom pokušaja hapšenja Milorada Dodika u Lukavici 23. aprila. Istovremeno, Tužilaštvo u Banjoj Luci poduzima mjere po krivičnoj prijavi entitetskog MUP-a protiv inspektora SIPA-e. Ima li kraja haotičnoj situaciji?
Tužilaštvo BiH formiralo je predmet protiv dvadeset lica koje se tereti da su 23. aprila u Lukavici spriječili službena lica u vršenju službene dužnosti. SIPA je tada pokušala hapšenje Milorada Dodika, ali su njeni inspektori fizički u tome onemogućeni. Predmet je, između ostalog, formiran protiv šefa osiguranja Milorada Dodika, ali i načelnika Policijske uprave Istočno Sarajevo. Istovremeno, u Banjoj Luci entitetsko tužilaštvo preduzima određene mjere po krivičnoj prijavi koju je protiv inspektora SIPA-e podnio MUP RS-a.
„Obavještavamo Vas da je prijava koju je podnio MUP RS-a protiv pripadnika Agencije za istrage i zaštitu BiH zaprimljena, te će se preduzeti odgovarajuće mjere iz nadležnosti ovog tužilaštva.“
Odgovarajuće mjere ne moraju nužno da znače da će biti pokrenuta istraga, ali je ovo zvanična potvrda da je krivična prijava zaprimljena. Situacija je haotična, kaže novinar Vladimir Šušak – jer mogu postojati dvije paralelne istrage po prijavama jedne sigurnosne agencije protiv pripadnika druge i obratno: „Da postoji sistem koji funkcioniše, to bi možda mogao biti izlaz iz cjelokupne haotične situacije. Međutim, kako imamo sistem koji ne funkcioniše, kako pravosudni tako i policijski, to je stvaranje dodatnog haosa, davanje prilike moćnicima koji utječu na institucije sistema da upravljaju njima, da upravljaju procesima i definitivno je to stvaranje dodatne haotične situacije u institucijama“
Teško je predvidjeti način izlaska iz trenutne situacije. Jasno je samo da imamo nastavak eskalacije odnosa, kaže izvršni direktor Balkanske istraživačke mreže BiH Denis Džidić: „Kad se govori o ovim krivičnim prijavama koje će MUP RS-a podnositi protiv pripadnika SIPA-e i SIPA protiv MUP-a - ulazimo u jednu daljnju eskalaciju situacije koja govori o tome koliko naše institucije nisu institucije države ili entiteta već institucije političkih stranaka i o tome do koje mjere je ova kriza već napravila neizljecive jazove u državi“.
Džidić napominje da aktuelna situacija, kada i bude riješena, može ostaviti nepremostive prepreke u saradnji institucija: „Problem u ovome je što mi sa svakim danom koji prolazi potpuno urušavamo povjerenje građana u te institucije“.
SIPA je hapšenje Milorada Dodika pokušala 23. aprila dok je on bio u administrativnom centru Vlade RS-a u Lukavici. Radila je po nalogu Tužilaštva BiH. U prijavama protiv inspektora SIPA-e MUP RS-a se poziva na zakon koji je privremenom odlukom Ustavnog suda BiH stavljen van snage, a kojim se zabranjuje djelovanja SIPA-e na teritoriji RS-a.
federalna.ba