Turbulentna politička dešavanja guše privredni ambijent
Mir možda i nije ugrožen, ali ekonomija - sada je već jasno - jeste. Strane investicije su na čekanju jer kapital traži siguran poslovni ambijent. A toga nema. Dok rizik za pokretanje proizvodnje postoji, resursi će biti neiskorišteni, a investicije daleko.
Turbulentna politička dešavanja guše privredni ambijent. Put evropskih integracija sa prioritetnog potisnut je u drugi plan. Umjesto privlačenja, investicije su sve dalje od Bosne i Hercegovine. Prepreku predstavlja i trenutna zabrana raspolaganja državnom imovinom. Iz Federalne vlade upozoravaju da je zbog toga 14 mililijardi maraka blokirano:
"Ocjena Ustavnog suda BiH je po ocjeni Vlade Federacije BiH, mnogo rigoroznija nego Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine, slijedom čega se situacija radikalno promijenila u smislu vođenja upravnih postupaka po zahtjevima investitora, a u predmetima u kojima se pojavljuje i državna imovina kao predmet postupanja", navode iz Vlade FBiH.
Područje oko Koridora 5C, koje sve privlačnije investitorima, trpi ekonomsku štetu. Zainteresovanih i kapitala, ima, ali ne i garancije isplativost ulaganja u nestabilnom bh. privrednom ambijentu.
“Jedan od najvećih investitora kojeg smo u startu bili primorani odbiti bila je firma iz Turske koja se bavi mesnom industrijom. Tražili su 100 duluma zemljišta na području ZDK-a. Potrebno je da visoki predstavnik revidira odluke ili da se u oba parlamenta na državnom nivou donese zakon”, ističe Jasmin Čajić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ZDK-a (SDA).
“Ispada da se zbog toga kasni s Koridorom 5c. Pa, Koridor 5c je trebao biti napravljen prije 10-15 godina. Silna su kašnjenja, imamo tunel Prenj, čije probijanje nije ni počelo. Je li on problem kao, možda, državna imovina - nije”, govori ekonomski analitičar Igor Gavran.
“Politička situacija je prvi i eliminarorni uslov da bi se privreda razvijala. Proizvodili smo avione, helikoptere... Danas toga više nema”, navodi Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
Poslodavci upozoravaju da će nas velike investicije zaobilaziti sve dok prioritet vlasti ne bude osnaživanje privrednog ambijenta i administrativne olakšice, a ekonomisti da nisu svi investitori dobrodošli.
“Imamo i problem pretvorbe poljoprivrednog zemljišta u građevinsko kako bi se neke investicije mogle raditi. Imali smo u Varešu jednu priču kad smo rekli da je bitno da strane investicije dođu i da, ukoliko možemo naći alternativni način da se koristi imovina na dobrobit zajednice, onda to treba pronaći. Ali to nije konačno rješenje”, naglašava Amir Hasičević, ministar trgovine FBiH (NS).
“Federalna vlada je neustavno i protupropisno prepustila uništenje šume i šumskih bogatstava u području oko Vareša za investitora koji tamo ima rudnik. Predstavlja stranu kompaniju koja je došla da uz sramno malu koncesijsku naknadu zarađuje milijarde”, navodi Gavran.
“Treba više ulagati u proizvodnju, to je nešto što je održivo. Pogotovo proizvodnja koja će privući visoke tehnologije u Bosnu i Hercegovinu, zato što svako radno mjesto u visokoj tehnologiji omogućava sedam-osam direktno ili indirektno vezanih radnih mjesta u našoj ekonomiji”, ističe Branimir Muidža, član Upravnog odbora Vijeća stranih investitora.
Državna imovina, uprkos zabrani raspolaganja, u RS –u postaje plijen za zaradu i trgovinu sa upitnim partnerima.
“Ono što se u RS-u najavljuje i praktično se nudi na tacni - litij i ostale zalihe - Mađarima ili Amerikancima ili nekom trećem također je užasno i pokazuje zašto su odluke visokog predstavnika, iako ekstremne i rigorozne - izgleda opravdane”, zaključuje Gavran.
"RS pokušava da poistovjeti teritoriju i vlasništvo na teritoriju, a što je u više presuda obrazloženo, objašnjeno u presudama Ustavnog suda u paketu s ovakvom agendom je i nepoštovanje presuda Ustavnog suda u RS-u”, poručuje stručnjak za državnu imovinu Muharem Cero.
Za prvih devet mjeseci prošle godine strane investicije su iznosile više od 755 miliona eura. Hrvatska, Njemačka i Slovenija među prvim su ulagačima, a sve veći interes je za obnovljive izvore enenergije. Na bh. vlastima je da li će taj interes biti i realizovan investiranjem ili još većim zaostakom za regionalnim privredama.
federalna.ba