Trump zaprijetio dodatnim carinama zemljama koje trguju s Iranom
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump potpisao je izvršnu uredbu kojom prijeti uvođenjem dodatnih carina zemljama koje nastave trgovinu s Iranom.
Uredba, potpisana u petak, ne precizira visinu carina, ali kao primjer navodi stopu od 25 posto. Predviđeno je da se carine mogu odnositi na robu uvezenu u SAD iz bilo koje zemlje koja „direktno ili indirektno kupuje, uvozi ili na drugi način pribavlja robu ili usluge iz Irana“, piše BBC.
Trump se nije direktno osvrnuo na uredbu, ali je iz aviona Air Force One ponovio da Iran ne smije imati nuklearno oružje.
Sankcije i nastavak pregovora
Uredba dolazi u trenutku kada u Omanu traju razgovori visokih američkih i iranskih zvaničnika, nakon sedmica međusobnih prijetnji. Trump je još u januaru najavio mogućnost uvođenja carina zemljama koje posluju s Iranom.
Bijela kuća saopštila je da uredba potvrđuje „stalno vanredno stanje u vezi s Iranom“, uz mogućnost izmjena ako se okolnosti promijene. U obrazloženju se navodi da SAD smatra Iran odgovornim za razvoj nuklearnih kapaciteta, podršku terorizmu i destabilizaciju regije.
Istovremeno, američko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je da uvodi sankcije protiv 15 kompanija koje su trgovale iranskom naftom i petrohemijskim proizvodima.
Iran se zasad nije oglasio povodom ovih mjera.
Nuklearni spor i ekonomski pritisak
Iran je već pod opsežnim sankcijama SAD-a i zapadnih saveznika zbog svog nuklearnog programa, za koji Teheran tvrdi da je isključivo mirnodopski. Prema nuklearnom sporazumu iz 2015. godine, Iran je imao stroga ograničenja u obogaćivanju uranija, ali je Trump 2018. povukao SAD iz sporazuma i obnovio sankcije.
Nakon toga, Iran je počeo kršiti pojedine odredbe sporazuma, posebno u vezi s obogaćivanjem uranija. Prošle godine Ujedinjene nacije ponovo su uvele ekonomske i vojne sankcije zbog, kako je navedeno, „kontinuirane nuklearne eskalacije“.
Uprkos sankcijama, više od 100 zemalja i dalje trguje s Iranom. Najveći partner je Kina, koja je u periodu do oktobra 2025. uvezla robu u vrijednosti većoj od 14 milijardi dolara. Slijede Irak, Ujedinjeni Arapski Emirati i Turska, kojoj je iranski izvoz značajno porastao prošle godine.
Poruke s pregovora u Omanu
Razgovore u Omanu predvodi iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi, dok američku delegaciju predstavljaju specijalni izaslanik Steve Witkoff i Trumpov zet Jared Kushner.
Trump je razgovore ocijenio „veoma dobrim“, poručivši da Iran „želi dogovor“, ali je upozorio na „ozbiljne posljedice“ ako do njega ne dođe. Nova runda pregovora najavljena je za narednu sedmicu.
Iranska strana je saopštila da je atmosfera bila pozitivna i da razgovori predstavljaju „dobar početak“.
Rastuće tenzije između SAD-a i Irana izazivaju strah od novog sukoba na Bliskom istoku, dok Washington nastavlja jačati svoje vojno prisustvo u regiji.
federalna.ba