Troje ubijeno u udarima na Lutsk usred vala napada u zapadnim regijama
Rusija je pokrenula zračni napad velikih razmjera na ukrajinsku zapadnu regiju Lavov i sjeverozapadnu regiju Volinj, ubivši najmanje tri osobe i ranivši brojne druge, rekli su dužnosnici.
Tri su osobe poginule, a nekoliko ih je hospitalizirano u Lutsku nakon što je pogođeno poslovno preduzeće, rekao je Yuriy Pohulyaiko, guverner regije Volyn čiji je Lutsk administrativno središte, za Telegram.
Regija Volyn graniči s Poljskom, članicom NATO-a, na zapadu.
U ruskom zračnom napadu na zapadnu regiju Lavova, prema preliminarnim informacijama, nije bilo žrtava, ali je oštećeno više od 100 stambenih kuća, razbijeno 500 prozora i uništeno dječje igralište.
S druge strane, ukrajinske zračne snage saopćile su da su njihove snage uništile 16 od najmanje 28 raketa koje je Rusija lansirala iz zraka i s mora.
Ranije je guverner Lavovske oblasti Maxim Kozitsky rekao da su "skupine ruskih projektila" krenule prema regiji.
Do mjeseca jula je Lavovska regija, koja je daleko od ratne linijei koja graniči s Poljskom na zapadu, bila pošteđena ruskih zračnih napada. Ali u julu je sedam ljudi poginulo kada je projektil udario u stambenu zgradu.
Ukrajinski mediji izvijestili su da je, prema preliminarnim informacijama, napad od utorka bio najveći zračni napad na regiju Lavova od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022.
federalna.ba/Guardian