Triple-double Jokića u pobjedi Denvera nad Lakersima u prvom meču finala Zapada
(Izvor: Ilustracija)

Košarkaši Denvera poveli su sa 1:0 u finalu Zapadne konferencije NBA lige, pošto su noćas na svom terenu savladali Los Angeles Lakerse sa 132:126.

Denver je već na polovini prve četvrtine stigao do dvocifrene prednosti, koju je u nastavku povećavao do maksimalnih plus 21 u trećoj dionici.

Lakersi su uhvatili priključak u finišu meča i trojkom Austin Reavesa tri minuta i 23 sekunde prije kraja stigli do minus tri (124:121).

Tri poena zaostatka gosti su imali i u posljednjem minutu meča, nakon što je slobodna bacanja pogodio LeBron James, da bi u nastavku sa linije penala tri poena postigao srbijanski centar Nikola Jokić za konačnih 132:126.

Jokić je u pobjedi svog tima zabilježio šesti triple-double u ovosezonskom play-offu sa 34 poena, 21 skokom i 14 asistencija, a upisao je i dvije blokade. Srbijanski košarkaš je iz igre šutirao 12/17, dok je sa distance bio bez promašaja (3/3).

Jamal Murra je za domaći tim postigao 31 poen, uz po pet skokova i asistencija, kao i tri ukradene lopte, Kentavious Caldwell-Pope je dodao 21 poen, dok je double-double učinak ostvario Michael Porter Jr. sa 15 poena i 10 uhvaćenih lopti.

Anthony Davis je bio najefikasniji u ekipi Lakersa sa 40 poena, uz 10 skokova, LeBron Jamesu je nedostajala jedna asistencija za triple-doubl (26 poena, 12 skokova i devet asistencija), dok je Austin James Rivers upisao 23 poena i osam asistencija.

Sa ukupno 258 postignutih poena ovo je bila najefikasnija utakmica finala konferencije koja je okončana u regularnom toku, nakon 1987. godine kada je Detroit pobijedio Boston sa 145:119.

Drugi meč se igra u Denveru u noći između četvrtka i petka od 2.30. Play-off serija se igra na četiri pobjede.