Svijetli primjer ženske snalažljivosti iz Hercegovine
Kako snove pretvoriti u stvarnost pokazuju tri mlade žene iz Hercegovine, koje su uslijed različitih okolnosti, bilo nedostatka posla u struci, zdravstvenih ili pak drugih razloga, odlučile pokrenuti vlastiti posao. Ni pandemija koronavirusa nije ih spriječila da realiziraju svoje ideje i stvari uzmu u svoje ruke.
Širokobriježanka Sanja Bošnjak još je kao srednjoškolka imala spreman logo za svoj brend, i ne znajući u kojem pravcu će je njezini snovi odvesti. Danas je dizajnerica stiliziranog nakita i pokreće vlastiti posao.
"Krenulo je tako što sam prvu ogrlicu napravila za sebe, pa su me drugi pitali mogu li i njima napraviti i tako je sve počelo", priča Sanja.
Ideje za dizajn i izradu nakita pronalazi svugdje, pa i u specifičnim motivima svog grada:
"Motivi su različit, za koje inspiraciju pronalazim u našem okruženju, prirodi, građevinama, a poseban motiv su rozete s naše širokobriješke crkve."
Put do svojih snova pronašla je i Lucija Mikulić iz Gruda. Po završetku studija dizajna, uspješna je u kreiranju odjevnih predmeta. Pandemija je nije obeshrabrila. Naprotiv, koncem prošle godine je za svoje kreacije zlatnom medaljom nagrađena na natjecanju dizajnera u Los Angelesu.
"Tu nisu samo modni dizajneri, tu su i dizajneri interijera, grafički dizajneri, stotine njih iz cijeloga svijeta. Nije bilo nikakvih uvjeta nego je bilo bitno da su to projekti, odnosno u mom slučaju haljine ne starije od pet godina", pojašnjava Mikulić.
Da žene nisu poduzetne samo u svijetu mode i dizajna primjer je Nada Šarić iz Posušja. Godinama pravi parfeme od eteričnog i ostale pripravke od ljekovitog bilja. Pokrenula je vlastiti posao s ciljem promoviranja zdravog načina života. Organizira i festival Narcisa, na kojem promovira ljekovito i aromatično bilje i njihove proizvode.
"Kako sam išla na tečajeve parfemistike u Zagreb kod svoje mentorice, dobila sam sjeme bizonske trave. Inače je zovu sweet grass jer ima slatkast okus. Ona će pomoći lozi da bude puno ljepša, šljivu će izvući da je osjećate kao šljivu, a čovjeku pomaže da mu želudac bolje radi. Ljekovita i mirisna trava", kaže Šarić.
Za razvoj poduzetništva kod žena važno je, poručuju naše sugovornice, razvijati samopouzdanje i odvažiti se u ostvarivanje svojih ideja.
"Trebamo sve ići naprijed bez obzira na sve, bilo pad, bilo dobit, uopće nije važno, bitno je probati, jer ako ne probate u konačnici ništa niste dobili, a nemate što izgubiti", zaključuje Mikulić.
I potpora, posebice ona financijska je, poručuje, važna, ali i osobna angažiranost, jer prilike za napredak i samoostvarenje, u konačnici, u mnogim slučajevima kreiramo sami.
federalna.ba