Teheran "rudarenjem" obilazi sankcije
(Izvor: Ilustracija)

Teheran "rudarenjem" obilazi sankcije

Oko 4,5 odsto  "rudarenja"  za bitcoinom u svijetu izvrši se u Iranu, što je omogućilo toj zemlji da zaradi više stotina miliona dolara u kriptovaluti koje može da koristi za uvoz i time smanji uticaj sankcija, rezultati su najnovijeg istraživanja firme "Eliptik".

Prema podacima istraživanja, proizvodnja bitcoina u Iranu iznosi oko milijardu dolara godišnje.

SAD su uvele gotovo potpun ekonomski embargo Iranu, uključujući punu zabranu uvoza.

Tačan iznos dobijen "rudarenjem" za bitcoinom veoma je teško utvrditi, ali "Eliptik" pretpostavlja na osnovu podataka koje su prikupili istraživači iz Cambridge centra za alternativno finansiranje do aprila prošle godine i saopštenja iranskih državnih elektrokompanija iz januara, "rudari" su potrošili do 60 megavata električne energije.

Bitcoin i druge kriptovalaute dobijaju se u procesu nazvanom "rudaranje", gdje se snažni kompjuteri nadmeću kako bi riješili teške matematičke probleme. Potrošnja energije je velika i često se oslanja na struju stvorenu od fosilnih goriva kojih Iran ima u izobilju.

Prema podacima iranske Centralne banke, u toj zemlji je zabranjena trgovina bitcoinima i drugim kriptovalutama "iskopanih" u inostranstvu, mada su te valute dostupne na crnom tržištu.

Iran je u proteklih nekoliko godina priznao "kriptorudarenje" kao industriju i nudi jeftinu energiju, te angažuje "rudare" da prodaju svoje bitcoine Centralnoj banci. Mogućnost jeftine energije privukla je "rudare", posebno iz Kine.

Teheran dozvoljava da se kriptovalutom "iskopanom" u Iranu plaća uvoz odobrene robe.

federalna.ba/Srna

Iran rudarenje Bitcoin sankcije