Tarik Kupusović za FR: Ključna stvar je da rukovodstvo Vodovoda preuzme vlasništvo i odgovornost nad Vodovodom i vodosnadbjevanjem
Razgovarala Amra Ličina
Sarajevo ima problem sa nestancima vode s obzirom na to da su kvarovi česti. Taj problem traje godinama i posebno dolazi do izražaja prilikom visokih temperatura, a pogotovo kada je obustava vodosnabdijevanja zbog popravke kvarova duža od jednog dana. Prije nekoliko dana veći dio glavnog grada bio je bez vode zbog popravke na cijevi, a građani su se pitali je li moguće da cijeli grad ostane bez vode i da nema nikakvog alternativnog cjevovoda.
„Previše je bilo cijeli dan i za manje gradove, a pogotovo za Sarajevo. Mislim da je tu bio problem u pripremama. Znalo se već jer su meteorolozi nekoliko dana prije najavljivali kišu i loše vrijeme, a to je planirano u nedjelju jer se tada najmanje osjeti. To je dogovoreno i ugovoreno, radila je neka druga firma nije Vodovod sam to vario. I to je složen proces bio sigurno. Jer vodovod je vrlo složen sistem kao tehnička struktura, tehnoekonomska jer je sve moralo ići po propisima. Te javne nabavke i sve što se tiče pravilnika. Do rukovodstva vodovoda je da to pripremi tako da građani stvarno što manje osjete.“
Kao što smo već kazali, problemi sa vodosnabdijevanjem u KS traju poprilično dugo, pa sigurno se može reći od rata naovamo.
Kako često ističu iz preduzeća Vodovod i kanalizacija, ogromni problem su šuplje i neispravne mreže, zatim, gotovo 70.000 nelegalnih priključaka, veliki broj neplatiša, nedostatak investicija za rekonstrukciju i sanaciju sistema te čini se i sveopća nebrige vlasti za funkcioniranje gradskog vodovoda.
„Ti nelegalni priključci ili polulegalni ustvari, nisu oni potpuno nelegalni, ali nisu ni legalni. To znači da se vodovodu nije dalo vremena ni mogućnosti da tehnički pravilno, precizno isprojektuje svoj razvoj da bi se priključili novi potrošači. Vodovod nije davao saglasnost na takve priključke, ali ih je priključivao. I tih 70000 priključaka nelegalnih je nešto što se ne može preko noći riješiti, ali mora se početi rješavati. Mora se početi praviti rekonstrukcija ne samo mreže i rezervoara vezano za gubitke vode nego i za te nelegalne priključke. Druga stvar i vodovod je nažalost postao firma gdje ne grade menadžeri i rukovodstvo karijeru do kraja radnog vijeka, nego je to sve od izbora do izbora i naravno da onda upravljanje vodovodom ne može biti održivo. Ono je naslijeđeno izvrsno nakon Olimpijade jer je taj događaj omogućio da se tada vodovod rekonstruiše. Ali, to je davno bilo! Četrdeset godina za vodovod je pola radnog vijeka ovih cijevi i rezervoara. Tu je stvar do menadžmenta. Treba da se oformi kritična masa menadžmenta od generalnog do onih desetak glavnih direktora i rukovodilaca koji bi radili dugoročno, a ne ovo sada od mandata do mandata i kako se koja stranka u vlasti mijenja kada svaki put dolazi do uhljebljavanja od NK radnika do glavnih rukovodilaca. „
Evropska banka za obnovu i razvoj godinama je davala KS kredite za rekonstrukciju vodovodne mreže. Nažalost, svjedoci smo da bez obzira na enormna sredstva koja su dobivena, nije urađeno gotovo ništa? Moramo spomenuti i redukcije koje su bile aktuelne unazad nekoliko godina i tada su dodjeljivana velika sredstva iz EBRD-a.
„Mislim da je za smanjenje, a kasnije eliminisanje redukcija zaslužan tadašnji premijer kantona Elmedin Konaković koji je to u prvih 100 dana rada tada eliminisao. Jer taj problem sa redukcijama bio je isforsiran tada da bi vodovod dobio veću cijenu vode. I to se i sada evo najavljuje, a da li će do toga doći vidjet ćemo. Sve zavisi od nadležnog ministra. Jesu gubici preveliki 65% i 70% to je van pameti, ali sa druge strane nije to lako brzo redukovati.“
Problem sa vodosnabdijevanjem Kantona Sarajevo zaista se u narednom periodu mora sistemski rješavati da građane i potrošače više ne bi dovodili u ovakvu situaciju?
„Ključna stvar je da ovo rukovodstvo Vodovoda preuzme vlasništvo nad Vodovodom i vodosnadbjevanjem. Dakle vlasništvo i odgovornost za funkcionisanje. Da je odgovorno za ono za šta je postavljeno, plaćeno i što mu je profesionalna karijera. A da im u tome kanton i drugi organi vlasti podržavaju. A ne da na svakom izbornom procesu utiču na operativu Vodovoda. Pojedinačno ne može se ništa napraviti jer je sve ograničeno raznim tehničkim, ekonomskim i pravnim ograničenjima. Tako da mislim da je ključna stvar da se rukovodioci vodovoda ponašaju kao uspješni rukovodioci firmi privatnih ili korporativnih koji izvoze uspješno u EU. Isto to kada se u vodovodu primjeni, analogno jer je vodovod monopolistička organizacija, onda neće biti biti nestanaka vode koje nisi najavljene u nekoj ulici nego je to nešto što se podrazumjeva kao asfalt koji se redovito obnavlja ili zebre na prelazima, jer ne smije se dozvoliti da one izblijede.“