Talibani u Afganistanu šalju zlostavljane žene u zatvor
(Izvor: Getty Images)

Talibani u Afganistanu šalju zlostavljane žene u zatvor

Talibanska vlada u Afganistanu stavlja žene koje su preživjele zlostavljanje u zatvor i tvrdi da je to radi njihove zaštite, navodi se u izvještaju UN-a. UN navodi da ova praksa šteti mentalnom i fizičkom zdravlju preživjelih. Dodaju da nema više skloništa za žene koje finansira država jer talibanska vlada ne vidi potrebu za takvim centrima.

Talibansko suzbijanje ženskih prava u Afganistanu jedno je od najsurovijih na svijetu.

Misija Ujedinjenih nacija za pomoć u Afganistanu (UNAMA) saopćila je da je rodno zasnovano nasilje nad afganistanskim ženama i djevojkama bilo poznato kao visoko čak i prije nego što su talibani preuzeli Afganistan. Ali od tada su takvi incidenti postali još češći, s obzirom na uticaj ekonomske, finansijske i humanitarne krize koje su pogodile zemlju, saopćila je UNAMA. Žene su također sve više zatvorene u svoje domove, što povećava njihovu izloženost nasilju u porodici. Prije nego što su Talibani ponovo preuzeli vlast 2021. godine, u Afganistanu su postojala 23 državna centra za zaštitu žena ili skloništa, prema UNAMA-i, ali su oni od tada nestali.

Talibanski zvaničnici rekli su UNAMA-i da nema potrebe za skloništima jer žene moraju biti sa svojim muževima ili muškim članovima porodice. Jedan je rekao da su takva skloništa "zapadnjački koncept". Dodali su da su rekli da će tražiti od muških članova porodice da se "obavezu" da neće nauditi preživjeloj ženi.

U slučajevima kada nema muške rođake kod kojih bi mogla da ostane, ili kada je izražena zabrinutosti za sigurnost, preživjela se šalje u zatvor "radi njene zaštite". Ovo je slično načinu na koji su neki narkomani i beskućnici smješteni u glavnom gradu Kabulu, napominje UNAMA. Međutim, navode i da to "znači proizvoljno lišavanje slobode".

"Zatvaranje žena koje su već u situaciji ranjivosti u kaznenom okruženju također bi vjerovatno imalo negativan utjecaj na njihovo mentalno i fizičko zdravlje, ponovnu viktimizaciju i dovelo ih u opasnost od diskriminacije i stigmatizacije nakon puštanja na slobodu." UNAMA je također primijetila da je u periodu od godinu dana od 15. augusta 2021. postupanje talibanske administracije  po žalbama na rodno zasnovano nasilje bilo "nejasno i nedosljedno". Na primjer, ne postoji jasna razlika između krivičnih i građanskih tužbi, što ne osigurava efikasnu pravnu zaštitu žena i djevojčica.

Žalbe uglavnom rješava muško osoblje, a UNAMA je primijetila da odsustvo ženskog osoblja "obeshrabruje i sprječava preživjele da podnose žalbe". Preživjelima se sada više ne garantuje obeštećenje za njihove pritužbe, uključujući građanske pravne lijekove i kompenzaciju. Oni se navodno više plaše talibanske vlade i njihovih proizvoljnih postupaka i stoga odlučuju da ne traže formalnu pravdu, naveli su iz UNAMA-e. Iako je bilo napora za unapređenje ženskih prava između 2001. i 2021. - uključujući reforme zakona i politike - ona su iščezla. Od ponovnog preuzimanja vlasti 2021., talibanska vlada gotovo je prekršila svoja ranija obećanja da će ženama dati pravo da rade i studiraju.

Djevojčicama u Afganistanu je dozvoljeno da pohađaju samo osnovnu školu. Tinejdžerkama i ženama također je zabranjen ulazak u školske i univerzitetske učionice. Nije im dozvoljen boravak u parkovima, teretanama i bazenima. Kozmetički saloni su zatvoreni, a žene moraju da se oblače tako da im se samo vide oči. Moraju biti u pratnji muškog rođaka ako putuju dalje od 70 km.

federalna.ba/BBC

Afganistan talibani zlostavljane žene