videoprilog Verice Kalajdžić (Dnevnik 2)

Svijet na mukama zbog pandemije

Brojne zemlje ulaze u novi val pandemije koronavirusa pa je sve više apela za uvođenje oštrijih mjera. Medicinski dio Kriznog štaba u Srbiji predložio je uvođenje vanrednog stanja koje, kako kažu, nema alternativu.

Srbijanski epidemiolog Predrag Kon obrazložio je kako je medicinski dio Kriznog štaba predložio uvođenje vanrednog stanja i zatvaranje svega osim apoteka, prehrambenih radnji i benzinskih pumpi. Smatraju da vanredno stanje nema alternativu. Svjesni su da bi takva mjera predstavljala ekonomski udar ali, kako kažu, najvažnije je zaštititi živote.

"Prijedlog je da mora da se zabrane nezaštićeni kontakti inače ćemo puknuti kao zvečka i tek tada će biti jasno šta to znači kad pukne zdravstveni sistem", poručio je Kon.

Manje slikovit, ali svakako dramatičan apel uputio je crnogorski predsjednik u obraćanju građanima.

"Zdravlje naših građana je u ozbiljnoj opasnosti. Zato apelujem da institucije na svim nivoima, da se svi društveni subjekti i građani vrate aktivnosti i odgovornom ponašanju kao u prvom talasu epidemije, što nam je omogućavalo podnošljivu kontrolu situacije", rekao je Milo Đukanović, predsjednik Crne Gore.

Da nije sve pod kontrolom, govore i slučajevi pogrešno vakcinisanih i to u onim zemljama koje globalno prednjače u imunizaciji. U Izraelu je prije dva i po mjeseca zabilježeno da je jedna osoba slučajno dobila četiri doze vakcine protiv kovida 19. Na jugu Srbije je Vranjanac primio vakcinu jednog proizvođača, a greškom revakcinisan drugom.

"Doktor mi je rekao da je dobro što sam se vakcinisao i da je kineska vakcina super. Ja sam se iznenadio jer sam primio Fajzerovu vakcinu prije toga. Nisam mogao da vjerujem", kaže Slađan Antić, stanovnik Vranja.    

"Imao je sreću pacijent što se ništa nije desilo međutim Ministarstvo zdravlja će provesti i spoljni i unutrašnji stručni nadzor i osobe koje su uradile i vakcinisale pacijenta na taj način moraju biti debelo sankcionisani", tvrdi Mirsad Đerlek, sekretar Ministarstva zdravlja Srbije.          

Za to vrijeme, austrijski kancelar Sebastijan Kurtz najavio je promjenu kursa u strategiji borbe protiv koronavirusa. Kazao je da se njegova zemlja u snabdijevanju vakcinama ne želi više oslanjati isključivo na Evropsku uniju, te najavio razvoj novih varijanti vakcina zajedno s Izraelom i Danskom.

"Sve zemlje Evropske unije žele i dalje biti dio naše vakcinske strategije. Određene zemlje članice samo žele da pronađu način da se pripreme za budućnost", ističe Eric Mamer, portparol Evropkse komisije.             

Mnogi budućnost vide u kineskoj kampanji tzv. vakcinske diplomatije, koja ostvaruje iznenađujući uspjeh, jer je ta zemlja obećala pola milijarde doza svojih vakcina za više od 45 zemalja svijeta.

"Svakako vidimo da vakcinska diplomatija, sa Kinom na vodećoj poziciji, počinje da se provodi, a Kina je sposobna da proizvede vakcine i omogući ih ostalim zemljama, uglavnom onim sa srednjim i niskim prihodima", navodi dr. Krishna Udayakumar, zdravstveni stručnjak.   

Analitičari smatraju da bi taj poduhvat mogao potencijalno spasiti ugled Kine koja je riješena da se od predmeta nepovjerenja zbog prvobitne reakcije na epidemiju kovida-19 transformiše u spasioca.

federalna.ba

Svijet pandemija koronavirus
Svijet
0 19.04.2024 19:22
Svijet Hrvatska izbori
0 19.04.2024 17:09
Svijet
0 12.04.2024 19:14
Svijet Branimir Jovanović
0 12.04.2024 19:05