Švicarski nuklearni reaktori isključeni s mreže zbog zagrijavanja rijeke Aare

Švicarski nuklearni reaktori isključeni s mreže zbog zagrijavanja rijeke Aare
(Izvor: AA)

Dva nuklearna reaktora u Švicarskoj isključena su s elektroenergetske mreže nakon što je porast temperature rijeke smanjio efikasnost sistema hlađenja, prema izvještajima lokalnih medija u petak.

Energetska kompanija Axpo saopćila je da su dva bloka reaktora u Beznauu, koji se hlade vodom iz rijeke Aare, sada u potpunom režimu gašenja nakon što je njihova proizvodnja ranije ove sedmice postepeno smanjivana, javlja SWI.

Axpo je naveo da je temperatura rijeke Aare dostigla 25 stepeni Celzijusa, nivo koji, kako kažu, ne omogućava dovoljno hlađenja za rad postrojenja.

Proizvodnja iz dva reaktora već je bila smanjena u utorak, a najnovije na 50 posto. Kompanija je navela da je rijeka u srijedu prvi put dostigla 25 stepeni Celzijusa nakon što se voda za hlađenje u potpunosti pomiješala, dodajući da bi, ako ne postoji mogućnost hlađenja rijeke, reaktori bili potpuno ugašeni u petak.

Dva bloka, smještena na ostrvu u Aareu u Dottingenu, već su ranije privremeno obustavila proizvodnju električne energije u julu 2025. godine.

Aktuelni toplotni val u Evropi, koji je tokom sedmice donio crvena upozorenja u nekoliko zemalja, najozbiljniji je ikada zabilježen u regiji i postao je znatno vjerovatniji i intenzivniji zbog klimatskih promjena uzrokovanih fosilnim gorivima, navodi se u izvještaju organizacije World Weather Attribution (WWA) objavljenom u petak.

Studija je pokazala da bi temperature koje su zabilježene prije 50 godina bile gotovo nemoguće, a i u ranijim rekordnim toplotnim valovima znatno manje vjerovatne.

AA/federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Švicarska