Svekineski narodni kongres - ekonomija, ekonomija, pa opet ekonomija

videoprilog Damire Ibranović (Svijet)

Planovi za narednih 365 dana druge najveće ekonomije na svijetu Kine, napravljeni su i podijeljeni sa svjetskom javnosti. Red vanskopolitičkih pitanja, red razvojnih projekata, mnogo priče o stabilnosti, i jasna percepcija multipolarnog svijeta u dogledno vrijeme – tako izgleda kad sumiramo zasjedanje Svekineskog narodnog kongresa i Nacionalnog odbora Kineske narodne političke savjetodavne konferencije. Ove događaje je u Pekingu pratila naša Damira Ibranović.

Ekonomija, ekonomija, pa opet ekonomija, pa red pitanja koja su – pogađate – u vezi sa ekonomijom. Ovo je najkraći sažetak tema o kojima raspravljaju najviši kineski lideri tokom zasjedanja kongresa u Pekingu. Osim toga, na agendi je i niz vanjskopolitičkih tema.

Svekineski narodni kongres ovih dana radi punom parom. U toku je, kako to Kinezi zovu, politička sezona, odnosno navažnija politička sedmica u godini. Sumira se urađeno u prethodnoj i planira se čime će se politički vrh Kine baviti u narednoj godini. Fokus za narednih 365 dana su stavili na ekonomiju. Donesena je odluka o produbljavanju otvorenosti, a da bude jasnije riječ je o otvaranju kineskog tržišta za strane investitore. Na domaćem terenu usmjereni su na daljnji rast domaće ekonomije za još 5 posto, kroz različite programe i projekte koji se odnose na razvoj lokalnih zajednica, te smanjenju nivoa siromaštva. Na globalnom nivou, prilika koju Kina vidi za rast svjetske ekonomije su inicijativa Pojas i Put, ali i jačanje pozicije globalnog juga.

„Globalni jug, uključujući Kinu i Afriku, raste brzo i duboko oblikuje tijek svjetske povijesti. Afričke zemlje prolaze kroz novo buđenje. Modeli razvoja koji su nametnuti izvana nisu im uspjeli donijeti prosperitet i stabilnost i one moraju pronaći razvojni put koji odgovara vlastitim nacionalnim uvjetima i drži svoju budućnost i sudbinu čvrsto u svojim rukama. Ostat ćemo predani načelu zajedničkog planiranja, izgradnje i interesa vih involviranih strana. Tražit ćemo veću sinergiju između Iniijative Pojas i put i razvojnih strategija svih strana, kroz prepoznatljive projekte i programe te ulagati aktivne napore za otvoreno svjetsko tržište.  Želimo učiniti Pojas i Put trajnom prilikom za sve“, kazao je Wang Ji, ministar vanjskih poslova Kine.

Kina se u narednom periodu želi nametnuti kao glavi faktor stabilnosti u svijetu. Dio je to, kako objašnavaju, strategije kojom doprinose globalnoj multipolarnosti, koju vide kao jedini ispravan i svima koristan model svjetske sigurnosne, ekonomske i političke stabilnosti. U tom svjetlu, zvanični Peking, Evropsku uniju vidi kao strateškog partnera.

„Kina i EU nemaju temeljne sukobe interesa ili geopolitičke strateške proturječnosti, a zajednički interesi dviju strana daleko nadmašuju razlike. Ključna odlika našeg odnosa je autonomija, a dobit na obje strane njegova budućnost.  Snažna EU je u dugoročnim interesima Kine. Snažna Kina također je u temeljnom interesu EU. Moramo zajednički djelovati kao praktičari multilateralizma, zagovornici otvorenog razvoja i promotori kulturnog dijaloga. Sve dok Kina i EU sudjeluju u obostrano korisnoj suradnji, nijedan pokušaj stvaranja blokovske konfrontacije neće uspjeti; Sve dok su Kina i Europa predane otvorenosti i dobitku, deglobalizacija neće prevladati“, dodao je Ji.

Ipak, iz Evropske unije malo oštrija retorika, budući da Peking i Brisel imaju suprotne poglede na rusku agresiju na Ukrajinu.

„Rat u Ukrajini je zakoračio u trećou godinui intenzivniji nego ikada. Vidimo moć i opasnosti rastuće i uznemirujuće lige diktatora i kroz rat u Pojasu Gaze. Vidimo Kinu i druge koji se agresivno tamkmiče na globalnom nivou. A ovdje kod kuće, Putinovi prijatelji pokušavaju ponovno napisati našu historiju i preoteti nam budućnost“, kazala je Ursula Von Der Leyen, predsjednica Evropske komisije.

Nisu ovo jedine tačke stavovskog mimolilaženja između Kine i Evropske unije. Tu je i rat u pojasu Gaze, koji Evropa mirno posmatra i podržava izraelsku Vladu, dok je Kina donedavno bila samo posmatrač.  Evropska unija bi se mogla naći između dvije vatre svojih saveznika – Kine i Sjedinenih Država. Kineski zvaničnici pozvali su američke kolege da poštuju načela koja su ranije postavili za unaprjeđenje međusobnih odnosa - uzajamno poštovanje, miran suživot i suradnja u kojoj svi dobivaju, jer kako tvrde, SAD ih ne poštuje u potpunosti i koristi taktike za suzbijanje Kine. S druge strane Pacifika, tvrdnje o nadmoćnosti Vašingtona nad Pekingom.

„Želim takmičenje s Kinom, a ne sukob. I mi smo u jačoj poziciji da pobijedimo u sukobu 21. stoljeća protiv Kine, nego bilo kada prije. Zalažemo se za mir i stabilnost diljem Tajvanskog tjesnaca. Revitalizirao sam naše partnerstvo i savezništvo na Pacifiku. Pobrinuo sam se da se najnaprednije američke tehnologije ne mogu koristiti u Kini, ne dopuštajući da se njima tamo trguje“, poručio je predsjednik SAD-a Joe Biden.

 

„Odnosi Kine i SAD-a utječu na dobrobit ljudi dvije zemlje i na budućnost čovječanstva i svijeta. Bez obzira na to kako se međunarodno okruženje razvija, Kina uvijek održava svoju američku politiku stabilnom i dosljednom i uvijek upravlja odnosom s osjećajem odgovornosti za povijest, ljude i svijet. Pogrešna percepcija američke strane o Kini i dalje postoji, a obveze koje je preuzela nisu doista ispunjene. Izazov za Sjedinjene Države dolazi od njih samih, a ne od Kine. Ako su Sjedinjene Države opsjednute potiskivanjem Kine, na kraju će naškoditi same sebi“, dodaje Ji.

Tajvan je posljednih godina jedna od najvažnijih tačaka u kojima se stavovi i potezi Kine i Sjedinenih Država mimoilaze. Sudeći prema riječima izrečenim tokom održavanja kongresa, Kina neće sjediti skrštenih ruku.

„Branićemo svoja prava, za na bezrazložne provokacije ćemo odgovoriti. Savjetujemo određene zemlje izvan regije da ne izazivaju probleme u Južnom kineskom moru. Naša politika je vrlo jasna – nastavićmo  raditi na mirnom ujedinjenju s Tajvanom. Naša krajnja granica je jasna, a to je da se Tajvanu nikada neće dopustiti da se odvoji od domovine. Ko god podržava nezavisnost Tajvana na međunarodnom nivou, neizbježno će se opeći i ubirati gorke plodove svojih postupaka“, kaže Ji.

Kinezi se iznad svega, u globalnom ludilu trude sačuvati što smatraju svojim. Pored Tajvana, tu je i njima najbliža i prijateljska država Rusija, s kojom su najavili produbljavanje partnerstva koje će se ogledati u trgovanju gasom s jedne i tehnologijom električnih automobila s druge strane. Ekonomija, modernizacija i razvoj Kine su prioriteti, a ostalo šta bi bi.

federalna.ba

Svijet Kina