Prilog Amre Ličina

Sve više novinara i medija izloženo napadima rečeno na skupu "Digitalna sigurnost medija u BiH"

Problem koji je posebno kompleksan, koji traje i koji će sigurno eskalirati u narednom periodu jeste sve češće hakiranje medija kao i napadi na novinare kazano je na konferenciji „Digitalna sigurnost medija u BiH: upadi, prijetnje i hakiranje“ prilikom koje je prezentiran program USAID-ove podrške medijima - MEA (Media Engagement Activity) u Bosni i Hercegovini.

Sudionike skupa pozdravio je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi, istaknuvši značaj održivih, izbalansiranih i neovisnih medija za izgradnju napredne i funkcionalne demokratije.

“Pravi test medijskog integriteta, njegove posvećenosti neovisnom novinarstvu i njegove podrške medijskim slobodama je to da li je spreman propitivati sve političare i vladine zvaničnike, bez obzira na to odakle oni ili mediji dolaze.“

Na značaj jačanja profesionalnosti i integriteta medija i osiguranja medijskih sloboda ukazala je i direktorica programa Marjorie Rouse.

“Izražavamo snažnu posvećenost partnerstvu s bosanskohercegovačkim medijima, vjerujući u moć lokalnih medija te njihove mogućnosti na planu kreiranja kvalitetnih, pouzdanih i na činjenicama temeljenih medijskih sadržaja“.

Jedan od web-portala koji je često izložen hakerskim napadima je portal Buka, a kako tvrdi urednik portala novinar Aleksandar Trifunović, posljednji takav napad bio je posebno dramatičan u smislu dužine i broja napada.

“Nama je počinjena jedna maksimalna šteta, tu je još osjećaj bespomoćnosti ogroman. Prepušteni ste sami sebi, mi smo mali tim i u tom trenutku jedna osoba bavila se našom sigurnošću i sigurnošću našeg servera. Ono što je bilo zanimljivo za taj napad je to da BUKA server drži jedna od najvećih kompanija za iznajmljivanje servera. Oni su nas upozorili da je napad toliko jak da će morati skloniti naš server jer može da ugrozi njihov sistem. Dakle, sva ta količina napada mogla je da pruži sa jedne strane gomilu dokaza odakle napadi dolaze i to se nije desilo“.

Napadi na nezavisne medije uvijek idu u kontekstu orkestriranih dezinformacionih kampanja kao i u kontekstu političke manipulacije koju sprovode političke elite, kazala je, između ostalog, ekspertica za digitalne i društvene medije Danica Ilić, te dodala da su novinarke češće izložene prijetnjama i nasilju.

“Zašto ima 73% novinarki na cijelom svijetu koje su izložene u nekoj online formi nasilju. Pitanje je zašto? Zašto baš žene?“

Treba shvatiti da digitalna sigurnost ne ostaje samo na ugrožavanju servera i napad na sajtove. Ona ide mnogo šire i ostavlja duboke posljedice na poslovanje samih medija, kazala je menadžerka programa za održivost medija Jelena Ožegović.

“Vrlo je važna stvar, a čini mi se da kolege i kolegice koji su individualni kreatori sadržaja to posebno osjećaju na svojoj koži, jeste da znamo nad kojim digitalnim sadržajem zapravo imamo kontrolu. Sve što se nalazi na društvenim mrežama i sve što se nalazi na platformama koje nisu na našem internet domenu i registrovane na naše pravno lice, na naš medij, nije pod našom kontrolom“.

Primjetno je da je interensantna proporcionalnost između važnosti i popularnosti vijesti i digitalnih napada na određeni medij, kazala je Marija Herceg, ekspertica za digitalnu sigurnost.

„Što, ustvari, govori da je i jedno i drugo podjednako važno. I rad nezavisnih medija, ali i digitalna sigurnost u pozadini tih medija“.

Internet-gigant Google je prije nekoliko godina prezentovao studiju, nastalu nadzorom aktivnosti na globalnom nivou. Tako su došli do podatka da je čak 18 od 20 najvećih svjetskih medijskih organizacija bilo meta hakerskih i sajber-napada, a čak polovina njih je došla iz grupa koje podržavaju neke države, ili direktno od vojnih i specijalnih grupa za elektronske i kontraobavještajne aktivnosti.