Sve češće otmice učenika i porast nasilja u Nigeriji
(Izvor: Arhiva)

Sve češće otmice učenika i porast nasilja u Nigeriji

Vlasti u Nigeriji sve više su izloženi oštrim kritikama stanovništva jer ne uspijevaju da zaustave talas nasilja u zemlji koja se posljednjih godina suočava s učestalijim napadima grupe Boko Haram, ubistvima, seksualnim nasiljem i masovnim otmicama učenika, prenosi danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svjetskih medija.

Pripadnici naoružane bande proteklog vikenda oslobodili su 27 nigerijskih tinejdžera koji su nedavno oteti iz škole, dok su bezbjednosne snage nastavile da tragaju za više od 300 učenica otetih na drugom pordučju Nigerije, piše agencija Reuters dodajući kako su škole postale meta masovne otmice zbog otkupnine.

Otmice učenika u Nigeriji prvi put su izvele džihadističke grupe Boko Haram i takozvana Islamska država provincije zapadne Afrike, ali taktiku su sada usvojili i druge grupe što je, ističe Reuters, postalo politički problem za vlasti koje se zbog povećanog nasilja suočavaju sa sve više kritika.

Otmica više od 300 učenica treća je masovna otmica djece od decembra u najmnogoljudnijoj afričkoj naciji, piše The Washington Post.

Američki list dodaje da niko nije preuzeo odgovornost za napad, ali da grupe lokalno poznate kao "razbojnici" sve ćešće uzimaju učenike za taoce zbog otkupnine, zbog čega Nigerijci traže od vlasti da proglase vanredno stanje.

Uzimanje taoca sve je veći posao u zemlji, ukazuje The Washington Post dodajući da su između 2011. i 2020. godine, Nigerijci platili najmanje 18 miliona dolara za oslobađanje otetih građana.

Pojedini vladini službenici smatraju da je povećanje otmica djelomično podstaknuto značajnim vladinim isplatama u zamjenu za djecu, iako nigerijska vlada redovno negira takve isplate, prenio je britanski list The Guardian.

Britanski servis BBC prenio je da mnogi Nigerijci proizvode vlastitu električnu energiju, pumpaju vlastitu vodu, organizuju privatne škole za svoju djecu i slično. Mnogi bi se takođe rado branili od naoružanih napadača, ali prema sadašnjim nigerijskim zakonima, kupovina oružja nije dozvoljena.

Lokalni mediji ponekad izvještavaju o naporima civilnih grupa da zaštite svoja naselja, naoružani uglavnom mačetama i palicama. Ali, to oružje nije mjera za superiornu moć napadača, koje bez obzira na zakonske zabrane uspijevaju da se ilegalno naoružaju.

Osim otmica političara, privrednika i učenika na sjeveru Nigerije, koji obično budu pušteni poslije plaćanja otkupnine, ostale nigerijske regije suočavaju se sa mnoštvom bezbjednosnih problema poput napada Boko Harama, sukoba poljoprivrednika i stočara, otmica, piratstva i oružanih pljački.

federalna.ba/Beta

Nigerija nasilje otmice