videoprilog Rosande Zovko (Federacija danas)

Ne vodi se dovoljno računa o nasilju nad ženama sa invaliditetom

Zahvaljujući i primjeni Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom, u posljednje vrijeme sve se više govori o nasilju nad ženama sa invaliditetom. Ugrađena je u brojne zakonske akte u BiH, ali u praksi to sve ide mnogo teže.

Udruženje mladih „Ružičnjaka - Los Rosalesa“ Mostar provodi projekt pod nazivom „Ništa o nama, bez nas“, koji financira Američko veleposlanstvo u BiH. Iako su novinski stupci puni tekstova o novim slučajevima nasilja nad ženama, o onima nad ženama s invaliditetom rijetko se čuje. Problem je, kažu u ovom udruženju, što se nasilje nad njima često ne prepoznaje.

„Zbog toga smo sa forumom apsolutno bili aktivni kako bismo široj javnosti, ali i političarima dali do znanja da se ne vodi dovoljno računa, a pogotovu o osobama sa intelektualnim smetnjama - da su mnogo više izložene nasilju nego druge osobe“, podsjeća Jasna Rebac, predsjednica Udruženja Ružičnjaka - Los Rosalesa.

Nasilju su izložene, ali ga mnoge ne prijavljuju zbog gubitka povjerenja u institucije.

„Sistem je zakazao, sve je zakazalo“, kaže Azemina Rahimić, štićenica Udruženja Los Rosales.

Da bi educirali žene da prepoznaju, a potom prijave i spriječe nasilje, promovirali su brošuru „Ne znači ne!“. Cilj je podići svijest o zaštiti žena u što treba biti uključena cijela zajednica.

„Primjećujemo da su žene u sve većoj opasnosti - da ne kažem da femicid postaje sada sastavni dio sveg drugog što apsolutno nije normalno“, napominje Rebac.

Zabrinjava i činjenica da se malo nevladinih organizacija koje rade za osobe s invaliditetom bavi pitanjem nasilja nad ženama.  

federalna.ba

nasilje nad ženama nasilje